Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

_ снабдевање животним намирницама и т. д. Дело се има сматрати као свршено чим је помоћ указана.

4. Омогућавање ~ (идење на руку) непријатељу да заузме тврдине, 60газе, чувана места или друге утер- bene и одбранбене тачке наше или _ савезничке војске, или да заробљава | поједине њене официре или војнике — 8 85 Ta. da.

Под омогућавањем непријатељу има се разумети свака, радња, извр_ шиочева, која је непријатељу помо_ гла да у своје руке задобије побро_ јане објекте или личности („учини · да непријатељу у руке дођу".) Ова радња може се састојати у преда(Бању, издавању, проказивању итд. Дело је свршено, чим су сви об· јекти или ове личности допали у руке непријатељу. Начин на који је _ ово изведено без значаја, је.

2 5. Предавање или издавање ио· пријатељу, уништавање ~ Чл онес· пособљавање ратних лађа, каса, 0·ружница, магацина и другог спремљеног оружја, муниције и осталит ратнит потреба — S 85. т. 6.

6. Довођење људи непријатељу, или навођење наших или савезнич_ ких војника да прелазе – непријате| JM — 8 85 т. 6.

7. Саопштавање непријатељу планова ратних операција, тврдиња или – утврђених места — 8 85 т. 2.

8. Шпијунирање непријтељу, или примање, прикривање или помага350 непријатељскит шпијуна — 5 85 т. 0, и

19. Подизање буне међу војницима ~ нашим или нашит савезника -- 5 55 оте.

Ова ова дела треба да су изврш| на за време рата, од нашит држав– љана. По закону од 17. децембра 1910. о

| изменама, и допунама у казн. зак.

236

Изд

дела, из 5 85. кажњавају се смртном казном.

Као допуна овом законском пропису служи 5 34. војног казт. зак. од 31. јануара 1901. год., у коме су предвиђене ове врсте издаје:

а) Издавање непријатељу тајне страже: лозинке, одзива или других знакова распознавања;

6) Проношење ~ застрашавајућитх гласова, или растурање непријатељскит позива и огласа, у намертњ да се непријатељу ма у чему помогне;

в) Кварење или чињење неупотребљивим телеграфа, телефона или подвозних средстава (железница, пароброда итд.);

г) Служење непријатељу као путовођа за каква војна предузећа против 'наше или савезничке војске, или завођење на странпутицу ових војсака;

д) Узнемиравање, тпроузроковање бегства или спречавање ~ скупљања војске давањем војничких Чили других знакова;

ђ) Усмено или писмено споразу мевање с лицима непријатељске во]. ске о делима, која се тичу ратовања, или посредовање за овакве споразуме. Ово треба да се предузима у намери да се непријатељу користи;

е) Пуштање заробљеника;

ж) Саопштавање непријатељу знакова за тајну преписку и споразумевање; з) Тровање или чињење ~ неупотребљивим бунара, кладенаца, извора и потока одакле се војска снабдева водом Потребно је да је ово намерно учињено.

Ова дела, извршена у ратном стању, кажњавају се смртном казном, без обзира да ли су њихови извршиоци наши или страни држављани.

Према, 5 4. војног казн. законика: „Грађанска лица, за кривична дела