Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Исп

глед могло закључити. У ствари се послови, који спадају у надлежност старешина среских испостава, деле у две групе; а) једни се не морају вршити једнообразно у целом срезу, и они их с тога могу вршити самостално, под непосредним ~ надвором великог жупана, и 6) други се, због своје природе, морају вршити једнообразно у целом срезу, и због тога, се не могу вршити самостално, већ по наређењима, и под надзором среских поглавара.

Старешине среских испостава, надлежне су, дакле, за, све послове опште управе на својој територији (изузимајући оне који су самим законом резервисани за среског поглавара: надзор над среском управом, издавање општих наредаба и т. д.), али док једне — оне из прве групе — врше под непосредним надзором великог жушпајна, и самостално, дотле друге — оне из друге групе — не могу вршити самостално, већ по наређењима и под надзором среских поглавара — као њихови подручни органи. И у једном и у другом случају њихове одлуке — управни акти подлеже разматрању великог жупана. Од овога се изузимају одлуке „у полицијскокарненим стварима“, т. J. MIO 'иступним делима кажњивим по специјалним законима, (а, не опште кривичном), правилнишцима, наредбама и т. д., које подлеже равматрању окружних начелника по чл. 15. зак. о општој управи. (8. Велики жупан, Срески поглавар.)

Исправе. — Израз исирава употребљује се у двојаком смислу: ширем и ужем.

Под исправом у ширем смислу подразумевају се „све ствари, које су човековом руком начињене, да очувају сећање или успомену па неки догађај или да обелодањују неку

261

Исп

мисао UJML акат воље човекове“. (Теорија грађан. суд. поступка OR Андре Ђорђевића, стр. 289). Схваћене у овом смислу, се деле на пнеписане ниши aj; е белеге, зидови, цртежи, | рабоши И Т. Д. И иисане (аоситежма): сва писмена у опште (актови, нашиси ит. д.), без обзира на природу материјала на коме су написана и начин којим су написане (руком, литографијом, на, машини, штампао. њем и т. д.). 5 Под исправама у ужем смислу, подразумевају се само писане | писмене — исправе, које су предмет, нарочитих одредаба и у трађанском и у кривичном законодавству.

Г О иеправама у грађанском законодавству. О овим 0 e BORI говори се у 8 187—207. 'Гр. С :

„Шисмена ни је пак оно

писмено (а на, супрог сведоцима, мртва. ствар) — вели А. Ђорђевић у горе наведеном делу (стр. 289290) — које, као самостално доказно средство (5 186, 1) садржи. нож својом даје неки доказни OCнов у грађанском спору. Садржина, јој је пак, или неки прошли правно релевантни факт, или неки праг ни акт, неко вансудско признање или нека проста, индиција. У пој му исправе у грађанском процесно-правном смислу није битно обележје, да је исправа, баш одређена, да послужи за доказ (н. пр. љубавна писма у спору о патернитету (очинству) ванбрачног детета/ У својој расправи О формалним изјавама воље (Архив, књ. Х.), Др. Драг. Аранђеловић овако се изражава,: „Главна форма, за изјаву воље у

данашњем праву јесте, поред то-