Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

53. Све особе, које долазе у ДОдир са болесницима, њиховим стварима, или изметима или ле-

_ шевима (болничари, десинфекто-

ри, праље и т. д.), морају се придржавати упустава за десинфекЦију. 54. Надлежна власт може забранити скупљање света на саборе, вашаре и т. д. — у местима у којима, има холере.

55. Деца из кућа, у којима је било холере, те смеју похађати школу, све док је по мишљењу лекара кућа спасна као извор заразе.

Ако се у неком месту појави хо-

лера у јакој мери, може се школа за-

творити.

Ако се у школској згради деси случај обољења од холере, школа. се мора, затворити, докле год болесник. у њој лежи. Особе, које су биле изложене опасности ода ce заразе колером, морају sa време, док траје сумња. да су заражене, престати да похађају школу.

Ђаци који не станују у месту у коме је школа, не смеју похађати школу док у школском месту влада холера. Исто тако не смеју ђаци из места, у коме има, колере, похађати школу у месту, у коме колере нема.

56. Из места и срезова, у којима се појави више случајева холе_ ре, треба. забранити увоз млека и | свих његових продуката, зелени | и воћа.

Исто тако треба, забранити скупљање и куповање старога одела, рубља, постељних ствари, крпа, фурде и костију.

57. Ако се покаже погреба, надлежна ~ санитетоко - полицијека власт може забранити употребу

воде из бунара, језера, ~ отока, водовода, као и употребу купати-

ла, умивалишта и нужника. Бу-

нари се могу поново предати у

потреби, пошто се најпре десинфекују. 58. O свима случајевима лојављене холере известиће се и војне власти по постојећем наређењу.

Војне власти пак дужне су из- | вестити најближе санитетско-По- ·

лицијске власти о појави оболења или смрти, услед холере у војсци, чим буду о томе извештене, са, 03– —

начењем војне зграде и станова у

којима се зараза или сумња, на за- разу појавила. ||

59. Јавном објавом означиће се | места, на, железничкој и бродарској прузи, у којима ће се лица оболела. под знацима холере, моћи искрцати и предати на негу и ле- | чење.

60. По правилу, не смеју лица оболела, од Холере, употребљавати железницу или лађу. Исто тако и смеју се примити на, же лезницу —

и лађу липа сумњива на оболење | од холере. Ако би се за време вожње на железници појавио ~ неки сумњив случај на холеру. он ће се ша, шрвој станици спремљеној за. пријем оболелих или сумњивих лица, истоварити. Исто тако ће се поступити са његовом – родбином или пратиоцима.

62. Ако би то био случај на лађи, која плови у мешовитој служе би, оболело или сумњиво лице, ако је српски поданик, искрдаће | се на првој станици спремљеној за, пријем таквих лица.

63. За, време вожње треба оболела, лица, њихове сроднике и пратиоце изоловати. Лица, која, су се налазила у истом вагону или у истом оделењу вагона, а нису суммива, сместиће се у празан вагон или одељење вагона, и са њима