Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

ки обвезници дотичне општине, са изузетком оних који су ослобођени · рада на оправци ових путева (ђаци, – Бојници и т. д.). Поред имена сваког обвезника у списку се мора означити и величина његове непосредне порезе да би му се, сразмерно овој порези, могла одредити деоница ~ коју _ има оправити, или рад који има _ одрадити. У овом циљу пореске власти (уреди) дужне су, на тражење општинских власти, послати им, у року од 7 дана, спискове о задужењу њихових грађана непосредном порезом, и за нехатност у овом погледу одговорне су Мин. Ф.

Спискови кулучара морају садржавати ове рубрике: а) редни број; 6) име и презиме обвезника; в) његово занимање; г) место одакле је и д) колико плаћа непосредне – порезе по распореду пореском за дотичну, односно за прошлу годину. Састав. љају се у три примерка, и оверавају од суда и одбора општинског. Је_ дан од ових примерака шаље се надлежној управно-полицијској власти. други грађевинској а трећи остаје у општинском суду.

Жалбе против неправилно састављених спискова, подносе се управнополицијским властима, које по њима морају донети одлуку у року од 3 дана. Има се узети, с обзиром Ba остале одредбе Правилнка, да се у овом року морају и жалбе подносити, пошто Правилник не садржи нарочиту одредбу о овом року. Противу ~ решења — управно-полицијеких власти жалбе се подносе Мин. У. Д.. _ у року од 7 дана, и његово решење – извршно је.

У местима, где не постоје општинске управе, ове спискове састављају управно-полицијске власти | по– следње инстанције (среске испоставе). Против њиховог рада жалбе се · имају подносити њиховим | претпо-

400

Кул

стављеим властима, а против одлука ових Мин. У. Д. (чл. 2 и 3).

5. Деонице. Оправка, путева врши се по деоницама, а деобу деоница на поједине општине врши управно-полицијска власт, у присуству свих општинских председника и уз сарадњу инжињера окружне односно обласне самоуправне = грађевинске власти, а с погледом и на спискове кулучара. Свакој општини додељује се деоница сразмерно броју њених пореских обвезника и њиховом имовном стању, а деобу ових деонида на поједине обвезнике врши општински суд са одбором, сразмерно њиховом имовном стању. Задругама | се одређују деонице сразмерно њи|ховом имовном стању и броју задру| гара способних за рад. Ради оправке пута. нико се не може позвати на рад нити му се може одредити деоница ван среза његовог сталног места пребивања и суседних граничних срезова истог округа. Против неправил· e деобе деоница на појединце, жалбе се подносе надзорној управно-полицијској власти, у року од 3 дана. (а налого чл. 3 и 5), и њено је решење ивршно (чл. 5).

По жељи грађана ошптини се може допустити да целу своју деоницу пута оправи заједничким радом својих грађана, или преко предузимача, сразмерно непосредној порези њених пореских обвезника (Чл. 4).

6. Замена рада. За оправку ~ своје деонице или за свој део рада, сваки грађанин има право свој лична рад заменити другим, за рад способним лицем, које не може бити млађе од 18 ни старије од 50 година. У случају да неки обвезник не дође на рад, нити пошље замену, општинска ће власт оправку његове деонице извршити преко плаћених радника, на његов рачун, и наплату учињених · трошкова извршити – егзекутивним