Postanak fela pomoću prirodnog odabiranja

вбсокп бадаљ 1 , које сад са свплг обпчно расту по пространпм равнпцама Уlа Плате, п које готово пскључно покрпвају тамо земљпно псвршје толпко квадратнпх мпља, бпле су донесене пз Јевропе. Тако псто пма бпљака уИндпјп, као што сам од др-а Фелконера (Falconer) чуо, које сада раету од Коморпнскога предгорја до Хпмалаја, а које су, о том нема сумн>е, пз Амерпке тамо пренесене, пошто је Амерпка нађена. У таквпм догађајпма, које бпсмо у осталом без краја наводптп моглп, нпко не мпслп, да је родљивост жпвотпње, плп да је плодност бпљака од један пут п прпвремено нарасла до неког впдљпвог ступња. НајпрпрОднпје је тумачење, да су жпвотнп уветп бплп веома повољнп, да су дакле мање страдалп п старп п младп облпцп, тако, да је се скоро сав подмладак могао одржатп п плодптп. Њихна пак геометрпјска сразмера намножавања, која својпм резултатпма увек упрепашћује, једпна је кадра протумачптп њпхно брзо намножавање, п њпхно пространо распростнрање у новој домовпнп њпховој.

У дпвљпнп готово свака одрасла бпљка сваке годпне справља семенке, а међу жпвотпњом ретко која да се сваке годппе не парп. С правом дакле можемо тврдптп, да сво бпље п сва жпвотпња тежп да се памножп у геометрпјској сразмерп, да-брзо

1 На овоме месту стојн у оршчшалу реч v Thistle“, а у пемачком преводу v Distel‘ ! , што по вуковоме речпику значп ; бадаљ, бадељ, сјекавац, иасји стриц ; а по шудековом, то ucto и још : баднљ п драч (Carduus), Пр.

88

ГЕОМЕТРПЈСКА СРАЗМЕРА НАДНОЖЛВАЊI

Гл. 111.