Postanak fela pomoću prirodnog odabiranja

јБпвостн, која је помоћу одбнрања човечјег пропзвела тодпке п тако дпвно прплагођене домаће расе, а која ће помоћу прпродног одбпрања произвестп тако исто поступнпм корацпма прпродне расе плп Феле. Крајњп ће резултат у опште бптн, као што је већ протумачено, напредак, п само у мало случајева назадак у органпзацпји.

Г. Мајверт је даље склон да верује, п у томе се некп другп јестаственнчарп с н,пме слажу, да се нове Феле манпФестују „напрасношћу; п, што пм се модпФпкацпје јављају од један пут“. На пример, он претпоставља, да су разлпке пзмеђу пзумрлог Hipparion-a с трп папка п кова бпле напрасне. Он мпслн, да је тешко веровати, есу птпчпја крпла „бпла развпјена на некп другп начпн, него упоредно наглом модпфпкацпјом неке значајне п важне врсте“; и по прпчпнп, он хоће то псто гледпште да рашпри п на крпла слепог миша н птеродактпла. То закључење, које тако пспуњава велике прекпде плп нестатке у серпјп коптпнуптета, изгледа ми неверојетно у највећему степену.

Свакп, којн верује у лаганп п поступнн развптак, од маха ће дозволнтп, да спецпФпчне промене могу бнти тако исто напрасне, п тако исто велпке, као и ма кака поједпна промена, коју мп у прнроди нлн у пптомини видпмо. Али, како су Феле променљпвпје кад се гаје у пптомнни пли култури, него лп у њнхннм природнпм уветима, то нема пзгледа, да су се таке нагле н велике варијацпје често пута у природн дешавале, јер

369

ТЕОРПЈЕ ПРПРОДНОГ ОДБПРАЊА

Гл. YII.