Postanak fela pomoću prirodnog odabiranja

људп живе, није дао ни једее за кудтуру вредне бнљке. Нпје, да су те земље тако богате Федама, каквим чуднпм догађајем дпшене основних облнка корнснога бнља, већ тамошње домородне бпљке ннсу бпде настављеннм одбнрааем тодико обдагорођене п усавршене, да бп се могде спореднтп с биљем у земљама давно цивпднзованнм.

Што се тиче домаће животиње нецпвидизованога човека, то не треба с ума сметнутп, да се она скбро увек пма да бори за х|зану своју, барем у пзвесно доба од годпае. И у два врло разлпчна нредела, јединке од псте Феле, мало разлпчне конструкдпјом илп структуром, могу успеватн разлпчно, на једноме месту боље, на другом лошије, те тако се могу процесом „прпродног одбпрања,“ начинити две подврсте, као што ћемо доцнпје опшпрнпје впдети. Тпм се може од чести протумачптп, за што варпјетети, које дпвљацп гаје, као што неки ауторп веле, пмају впше карактер правпх Фела, него варпјететн, које гаје људп у цпвнлизованпм земљама.

Гдедајућп тако на важну удогу коју је пградо одбпрање људско, постаје нам на мах јасно, како су се наше домаће расе прпдагодиде п структуром својом п навпкама својпм на људске потребе п ћудп. Даље, мисдпм, с тог гдедпшта можемо разуметп п често абнормнп карактер нашпх домаћпх раса; н, како је раздпка њпхова у спољнпм бедегама постада тако ведпка, а у унутрапшпм дедовнма идп органпма, редатпвно тако мада. Човек скоро нпје кадар да одбпра, пдп може одбпратн адп с

44

ОДБПРАЊЕ УТОИА

Гл. I.