Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

84 КУПУС

Отворене леје за производњу расада треба по могућству да се праве крај колских путева, јер прашина брани усев од бувача и др. инсеката штеточина. Расад у семеништу и растилу треба поливати прскањем одозгор и то чешће.

Семена треба 20 грама, да се произведе 3000 струкова расада, која количина може да се посеје најпре на | м. [|] семеништа, а затим пикира на 70 м. (] растила. Ако се пак производи расад · без пикирања, онда истих 20 грама семена треба да се посеју на 4—5 м. [] семеништа, или по 5—6 гр. на | м. |] у редове размакнуте за 10—15 с/м један од другог.

Кад се расад пикира лети у доба јаке жеге, треба разапети асуре изнад растила за 2—3 дана, одмах по завршеном расађивању, па после постепено може да се открива и привикава на светлост. Пошто се летње пикирање тешко изводи, то може и да се изостави; у том случају мора семе много ређе да се посеје и још изникле биљчице и разреде. | Купусни расад треба садити сваки пут дубље него што је

био у земљи, а пресађивање вршити само за хладовином; најбоље је кад је време облачно пред кишом. Како у семеништу, тако и · у растилу треба да се плеви коров, ситни земља и залива редовно. За пресађивање на стално место стиже расад за 6—8 недеља дана, или кад добије 5—6 листа.

Купус највише воли ниске, мемљиве положаје и тежу. „маснију“, хладнију и влажнију иловачу са много хумуса и нешто креча, воли и речни нанос и ритске земље ; најпосле подноси лакша, топлија земљишта, за рану произвоњу, али сваки пут само ако садрже хумуса у изобиљу. '

Ђубрити стајским гнојем треба што изобиљније, може се применити по 50000 кгр. и више на 1 ха. Примена гипса по 2—38 кгр. на 1 ар. на хумусном земљишту, има особито добар утицај на купус. Азотна ђубрива смањују отпорност купуса на зими, а осим "тога изазивају и прскање главице, Јака органска ђубрива на пр. фекалије, купус плаћа добро.

Купус изискује што дубље урађену земљу, јер осим што се тиме повећава плодност и омогућава развијање многобројних жилица, ствара се и велики резервоар зимске влаге, те се мање мора да залива. На риљаном земљишту по 50—60 сјм дубоко, купус успева без наводњавања и на брдским положајима. За то ако се земљиште плугом оре, треба плуг да се спусти најдубље, а осим тога треба проћи по дну бразде још и специјалним плугом подривачем, који ће повећати дубину још за 10—15 сјм, без да избаци здравицу на површину.