Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

154 РАБАРБАРА

срцастог је облика, наборано, са дебелом , меснатом дршком дугачком око 50сјм. Стабло: шупље, са кратким огранцима са стране, који носе цваст. — Цвет: ситан, зеленкаст. — Семе: крупно, мрко, троугласто са крилцима. У 1 грам иде по 40—60 зрна, а 1 л. мери 100—120 грама. Мон клијања траје три године, а ниче за 10—15 дана. Гаји се за употребу меснате и сочне дршке од листа, која служи као укусно поврће, или се готови пекмез од ње за разна теста.

Рабарбара је у првој години

осетљива на хладноћи, а после кад ојача, може да издржи нашу зиму без заштите. Воли тешку компактну, али и плодну хумусну земљу. На пескуши не вреди Рабарбару гајити, јер слабо успева.

Сеје се Априла—Маја или Августа — Септембра у добро спремљену леју, најбоље служе употребљене и расхлађене топле леје. Кад усев изникне и добије 2—3 листића, пикира се или пресади у саксијице.

За време јаког сунца треба младе биљке да се заклањају асурама или другим застором. У саксијама однеговане младе биљке може да презиме под прозорима топле леје, па тек на идуће пролеће да се пресаде напоље, а у леји без саксија однегован расад Рабарбаре може још с јесени Октобра, да се посади на стално место. Међутим под прозорима сигурније презимљује. Рабарбара се сади на растојање од 1 м. струк од струка у редовима, а ред од реда на 120 сјм.

Земљиште треба да је из раније прериљано на 60 сум дубине, пођубрено и до времена сађења добро слегнуто.

Сади се тако дубоко, да сваки струк буде покривен са 5—6 сјм дебелим слојем земље.

Пред прву зиму треба целу површину земљишта покрити танким слојем ђубрета, да се заштити од мраза. Идућих година може презимити и без покривача.

(С пролећа биљка креће рано, крајем Априла већ. почиње берба најкрупнијих листова. Може се брати до Јуна месеца, а после треба оставити да лишће расте. Очишћене биљке БеВУЈУ се у снопчиће и тако износе на пијацу.

'Рабарбара.