Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

РЕПЉА 157

Воли лако, растресито земљиште са довољно влаге, које се не суши брзо, које мора бити плодно са много хумуса, али не и непосредно ђубрено. Ђубрење земљишта стајским ђубретом, треба да је извршено бар за годину дана раније. | -

Урадити треба земљиште што боље, као и за све градинарскеусеве. После орања или копања нека се земљиште уситни и остави да слегне пре сејања.

Време сејања код нас може бити Марта-Априла за бербу Јуна Јула, У том времену треба садити само брзостасне сорте, са округластим и пљоснатим кореном, јер једино оне могу уз много: пажљиве неге успети. Друго је време сејања Јуни-Август-Септембар,. када је успех сигурнији и потрошња коренастог поврћа јача.

Од краја Јуна, па све до првих дана Августа, може оређе да се сеју све споростасне сорте Репље. Од прве половине Августа, па до половине Септембра опет само брзостасне, пљоснате и округле сорте, којима корен почиње да дебља, чим избије неколико листа. |

Најпознији усев, ако није могао стасати до позно у јесен, можеса мало покривача од сламе или сувог шумског лишћа да проведе зиму.

Сеје се ретко, омакше по 50 грама семена, или на редове размакнуте на 20 сјм, са 30 —40 грама семена на 1 ар површине.

Посејано семе треба да се заграбуља, а по могућству и утаба “ преваља; кад усев изникне, разређује се на 10—90 сјм струк од струка према крупноћи сорте. За време развитка треба усев._ бранити од корова редовним окопавањем и плевљењем.

Да се залива мора изобиљно за то, јер Репља не сме да застане у свом развитку; од застоја услед суше одмах окрпави, прозукне и потера у семе. У томе је нарочито осетљив пролетњи усев Репље; њега треба редовно заливати сваког дана тако, 'да. земља никада не засуши.

Ако се вади за потрошњу док је време још топло и пре потпуног развитка, треба то чинити постепеним проређивањем најкрупнијих примерака. Сваки пут после вађења добро је да се залије, да би се земља слегла око заосталог корења и спречило сушење истог, услед претераног додира са топлим ваздухом. И покрај највеће пажње, ипак не може лети да се спречи, да оно корење, које остане у земљи за вађење на послетку, не окрпави и не заматори.

У јесен стасала Репља вади се по сувом времену, очисти од земље, одсече лишће са мало кореновог темена и склања у подрум или у трап између земље, у колико неће да се нареже и закисели