Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

162 РОТКВА

Као принос ротквице на 1 м. [] рачуна се око 30 китке.

Летње крупне сорше Рошкве сеју се Априла— Маја, омашке или на редове, раздалеко по 25 сјм ред од реда. Може се посејати и између редова расађеног купуса, патлиџана и др.

Семена треба од летње роткве, око 6 грама на 1м. (|.

Кад усев изникне, треба га тако _ разредити, да струк од струка добије растојање од 10 сјм.

И ако се летње роткве производе у топлије доба.године, много мање неге захтевају од ситних ротквица, јер су на топлоти отпорније. За то ипак, Летње роткве знатно се мање производе, јер по каквоћи не може да се упореде са ротквицама. Летње роткве стасавају за вађење, на два месеца дана после сејања. Не треба сачекати, да се развију до потпуне крупноће, довољно је да достигну три четвртине, јер Зимске црне округле роткве. су онда укусније.

На пијацу се износе у киткама по три роткве везане за лишће.

Принос Летње сорте роткве на 1м.[] може да буде око 12 китке.

Јесење сорше рошкве гаје се на исти начин као и летње. Време сејања пада на Јули месец. Сеју се на веће растојање, јер су крупније. Редови се постављају на 30 с/м један од другог, а за тим разређују струкови на 15 с/м. Да се залива треба свака ротква за време суше, јер од тога постаје сочнија и укуснија.

Семена треба око 6 грама на 1 м. (|; приноса даје 100 кгр. на 1 ар. -

Зимске рошкве треба да се посеју у првој половини Августа на редове размакнуте за 30—40 с/м. Семена је потребно око 5 гр. на 1 м. []. Изникао усев разређује се на 15 сјм струк од струка. Окопавати и бранити од корова, мора се усев редовно.

Зимске сорте роткве, стасавају за вађење за три месеца дана после сејања, а дају као принос око 200 кгр. на 1 ар.

Како јесење тако и зимске сорте роткве, пошто се поваде и уклони лишће, за оставу мора да се мећу у трап, односно у влажан песак, у подрум, да би: се очувале сочне преко целе зиме.