Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

сочиво 178

грејгна, у њу се стави семе сочива, или у мањој количини може и целе биљке и држи за ! сат времена. Код тог поступка жижак се не појављује, али и клијавост семена јако се смањује, сем тога такво сочиво теже се кува.

Други сигуран начин, то је лримена угљеног дисулфида (С 5), који у херметички затвореном простору продире у поре зрна, а на ваздуху опет ишчезава потпуно тако, да се сочиво може употребити за јело без икакве опасности. Под утицајем тога гаса семе не губи клијавост, не суши се и не губи тежину, а жижак нестаје потпуно. – но

Примењује се на следећи начин: за 100 кгр. сочива узима се 20 гр. угљеног дисулфида, саспе у једно чанче и херметички затвори за време од 48 часова заједно са семеном у неки нарочит простор, у коме не остаје много празнине. То може бити нарочито саграђена комора од бетона, или за мали рад, неко дрвено или метално буре са отвором, које се може облепити артијом и лепком од брашна тако, да гас не може никако да пробије напоље.

Угљени дисулфид долази у промет у течном стању, затворен у металним бурадима, одакле може помоћу славине да се разлије у флаше. Испарава се нагло, његово је испарење отровно, а сем тога и врло лако запаљиво, за то треба при руковању чувати се, не удисати га и не прилазити ватром близо.

После 2—8 дана дејства треба затворе уклонити, да би гас изветрио и оставити отворене за 12 часова. За тим може да се са сочивом слободно рукује и преспе у џакове, у којима треба да престоји још 15—20 дана на сувом, топлом и по могућству промајном месту, па тек после тога може за јело да се употреби.

Осим угљеног дисулфата још се може жижљивост сочива да спречи и другом средствима, као што је на пр. Хлоропикрин, Бензин, Цијановодоник и т. д. али њихова употреба није згодна за сочиво, које је намењено за потрошњу као људска храна, једино може да послужи за усев.

Још треба обратити пажњу и на то, да се међу зрнима сочива не нађу мрве земље, зрнца песка и др. нечистоћа, јер то јако побија вредност производа. За то треба чистим радом да се жетва прибира, а добивена зрна добро очисте и отребе.

Као принос на 1 ха. рачуна се око 1500 кгр. сочива и скоро исто толико сламе, којом се може стока врло добро да храни.

Сорта. Крупно пљоснашо, са крупним широким зрном. Сшшно сиво сочиво, зрно ситно, али веома слатко. — Сишно црвено сочиво, сеје се с јесени, врло је укусно за јело. — Француско зелено сочиво, зрно ситно, пупчасто, зелене боје и веома укусно.