Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

_ СПАНАЋ 175

преко целе године, без обзира, да ли је повољно доба или не. Способан повртар послужиће се разним вештинама и произвести спанаћ у сред лета кад је време најтоплије, јер зна да ће се труд добро наградити вишом ценом производа.

Ако је могуће, да се положај земљишта бира, онда треба изабрати за летњу производњу спанаћа хладан и влажан положај, заклоњен од Југа и јаког сунца. За зимску производњу опет топал, осојан и оцедан положај, где се вода не задржава никако, јер спанаћ то не подноси. -

Иначе за спанаћ одговара свако плодно баштенско земљиште, богато у биљској храни. На непосредно ђубреном земљишту раз вија лепо, једро и широко лишће, али и повлачи укус ђубрета.

Орање или прекопавање земљишта за усев спанаћа треба да буде плитко, јер воли да се ухвати жилама за чврсту подлогу.

Спанаћ може да се сеје омашке, по 500 грама на 1 ар. Растурено семе треба заграбуљати тако, да би се покрило са око 3 сјм земље, а за тим корисно је, да се усев потаба или сабије ваљком.

Много је боље сејање на редове, јер може усев боље да се негује, праши и лакше бере, пошто је омогућен пролаз међу биљкама. Радови се постављају на 20—30 сјм један од другог. Кад се засејава мањи простор, онда може да се извлаче 3—4 сјм дубоке браздице уз канап и у њих затрпава семе. А на већем простору. најбоље је, да се сеје машином врстачом са једним или више редова.

При сејању на редове треба семена 250 —300 грама на ! ар земљишта. Покривено семе треба још и утабати или преваљати, Завршен летњи усев спанаћа корисно је покрити ситном сламом, да сачува влагу у земљи, а за тим залити водом.

Изникао усев добро је, да се разреди на растојање од 10 сјм струк од струка. Са разређивањем може да се причека док се струкови не развију толико, да се могу употребити. | |

За време даљег развитка, летњи спанаћ ваља бранити од корова, прашити и заливати толико, да се земља никако не сасуши. По сунцу не треба никад заливати; најбоље је изјутра или с вечери, чекајући да се биљке најпре расхладе од дневне жеге, Спанаћу највише годи квашење саме земље, а не и биљке. Веома је корисно за летњи усев спанаћа, заливање хладном бунарском водом, одмах после сваке топле кише, да се тиме расхлађује и задржава од терања у семе.

Да би се могао добити леп спанаћ и за време топлих летњих дана, треба. усев бранити сенчењем од јаког сунца: Може да се