Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

258

4. Водовод.

За сам млекар, као и за његово чисто одржавање, потребна је већа количина воде,па било да се она добије из каквог извора, било из бунара. На тавану треба поставити довољно велики резервоар од кованог гвожђа за хладну воду, који се сваког дана пуни пумпом, којом се сише вода и тера на више парним машинама. Како је за сваки литар млека потребно дневно 2 ! веде, то је н. пр. ва мали млекар од 10001 млека потребан резервоар од 20001=>2 mš mw овај се, због своје тежине, мора поставити-на какав вид. Добро је на тавану поставити и један ревервоар са топлом водем, и тона 1000 1 млека једно 300—500 1 топле воде. Резервоаре треба спојити цевима са бунаром односно парним котлом. Из ових резервоара спроводи се хладна и топла вода у поједине просторе млекара.

5. Станови за чиновнике.

Већином се код већих млекара предвиђа у горњем спрату стан ва управника, као и просторије за становање машинисте и осталих чиновника. Величина послуге и ученика управља се према величини самога постројења. Ако није потребан стан за управника млекара, већ само неколико соба ва раденике, које се могу загревати, онда се не прави горњи спрат над млекаром, већ се ове собе могу сместити на тавану поред калкана. Остали тавански простор може се употребити ва чување сандука за сир и бутер ит. д. Улаз ва станове мора бити потпуно одвојен од просторија млекара.

6. Израда млекара.

Зидови зграде за млекар праве се од опека, у довољној дебљини, са ваздушним слојем у виду. Спољну површину треба омалтерисати, или се спојнице истиње, а унутарње се површине увек омалтеришу. Где има подесног камена ва зидање, може се овај без размишљања употребити. Под треба да је израђен од најбољих плочица, или од асфалта, који је у киселинама постојан, а на бетонској подлози. Пбд у споредним просторијама прави се од пљоште положених клинкера у цементном малтеру или од бетона. Таваница се васводи између ! гвоздених греда, или, још боље, прави од армираног бетона и глатко се омалтерише. Зидне површине, које су ивложене влави или јаком кварењу, треба цементним малтером глатко омалтерисати и премавати масном или емаљ бојом, но најбоље је обложити их плочицама. Провори треба да су од ливеног гвожђа и са крилом за проветравање. Унутарње степенице треба да су од тврдог пешчара, гранита, а најбоље од бетона. |

4

|