Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

19

Зграде је потпуно озидана а ћелије су израђене од дрвета.

Сл. 157 представља основу и пресек силос-магацина у Манхајму. У средини зграде налази се магацин са шест спратова, а са обе стране подигнути су силоси и то у сваком по 28 ћелија. У оба силоса може да се смести 10,000.000 ке пшенице, а у средњем магацину, чија површина износи 750 та“, може да се смести још 2,000.000 Ка. Дакле, свега 12,000.000 Ко пшенице. i

Довожење хране бива лађама и желевницом. Са стране воде постављене су две покретне дизалице и један елеватор, а са противне стране истоваривање се врши витлом. :

Елеватором се пшеница преноси из лађе Ha Bary, 8aTHM у машину за чишћење, а затим се елеватором издиже у највиши спрат, где се широким кајишима преноси у поједине ћелије.

Дуварови ћелија израђени су од дрвета, а доњи је део зграде засведен. Цела зграда покрива површину од 50х28 т. Помоћу. елеватора може се за ! сат истоварити 20.000 Ко пшенице.

7. ПОДРУМ ЗА РЕПУ И КРОМПИР.

Pena и кромпир, који су као храна потребни људима и стоци, чувају се преко зиме у јамама, гомилама и подрумима. Чување ових намирница у дубоким јамама није за препоруку, нарочито тада кад су тако постављене да киша и снег могу у јаму да продру, јер испарења која се развију немају нарочитог одвода и намирнице иструну.

Боље се сачува репа и кромпир у гомилама т. ј. у округлим или правоугаоним плитким јамама. Дно и дуварови са стране обложе се сламом, па се у ову јаму наспе репа или кромпир у облику једне гомиле, покрије дебелим слојем сламе им преко тога наспе земља.

И поред добрих особина ових гомила, ипак није искључена могућност да ове намирнице иструле, кад дуже време пада киша, или измрзну, кад је јака зима, стога се претпоставља чување намирница у подруму.

Ако су подруми озидани добро, суви су, могу се проветравати и умерено су хладни, они су најподеснији за чување поменутих плодова, јер кад нема мраза, могу се проветрити, увек су приступачни и у њима су намирнице много боље заклоњене од крађе него код гомила.

Ови се подруми постављају испод зграда, али испод станова. Међутим би их требало постављати због влажног испарења плодова, што је шкодљиво са здравственог гледишта за укућане. Али они се врло добро могу поставити испод амбара, наслона за кола или посуђе, нарочито испод кујне у којој се припрема сточна храна. Подруми треба да су увек засведени, јер дрвене таванице, због влажног испарења плодова, врло брзо иструну и лако се запати кућна гљива.

Свођење бива прајским капама, са распоном највише од 2 т, и то ивмеђу лукова и стубаца или између првих гвоздених греди. Тако