Prosvetne i političke prilike u južnim srpskim oblastima u XIX v. : (do srpsko turskih ratova 1876-78)
ПРОСВЕТНЕ И ПОЛИТИЧКЕ ПРИЛИКЕ 43:
верно огледало и јак одјек своје чисто српске компактне и. једноставне већине српскога живља у својој пространој области.
И ако се, и бруталним средствима, настојавало да се вештачки денационализира, непрестани, и све јачи, притицај, у сваком погледу крепкога и национално израђенога сеоског становништва у град, у Нишу се стално обнављала, и све више оживљавала, животворна моћ српскога национализма и српскога идеализма. На главној линији Србијине акције у Турској, и под многостручним утицајем Србије, Ниш се изразио. у пуном смислу као вођа Српства у оним странама, толико, да је један део нишлија, у извесним тренутцима, превазишао: и саме управне кругове у Србији. Мислим на примање ексархиског владике. Иначе, само онакав је Ниш и могао да одбије од себе онако јаку навалу бугарске пропаганде противу српске школе, коју су Бугари били развили од 1860—1870 г. у јужним српским областима.
О школама, чисто манастирског метода, у Нишу врло се мало поузданога зна. Према значају Ниша, иу оном времену, према ономе, у каквом стању налазимо писменост у Нишу онога времена, са сигурношћу се може претпоставити, да су и школе манастирскога метода у овом граду, и оне у почетку ХЛХ в., биле на висини својој. Мало даље цитираћемо писане податке који су нам остали од нишлија, који су учили школу још првих година Х]ЛХ в.
Поред словенско-српске, постојала је у Нишу, све до 1800 тридесетих година, и грчка школа. Од 1820 г. и у грчкој се школи учило словенски. Од тога времена грчки и словенски. предавао је Никола Крашивалија Ђеорђијевић. А кад је, год. 1827, дошао у Ниш за учитеља Спиридон Јовановић из Србије, у Нишу је грчки учитељ био Ллод Петар. М поп Петар је учио децу и словенски.)
Пре Сп. Јовановића био је учитељ Никола Крашовалија Бедрђијевић кога по писаним податцима налазимо у Нишу 1831 r. IIo уверавању његових ученика, /јопа Ванеша, Јове Булизибарића и др. Н. Кратовалија Ђеорђијевић био је у Нишу учитељ и, још 1820 г. предавао деци и из црквенословенских књига. Према томе, први учитељ, који је у Нишу почео предавати и по новом, србијанском (војвођанском) ме-
5) О поп Петру в. Тодора 17. Станковића, чланке у Гласу прквенокњижевном листу свештенства Епархије Нишке бр. У с. 165—173.