Prosvetno-crkvena Dobrotvorka Draginja St. Petrović

обазоос ос ОС ЗОО С ОСС О О СОКО С ОКО Сао С Со СОК 0)

прилике, око 81.200 динара, рачунајући ту и оне издатке, које је госпођа Драгиња више као поклоне издавала“.

9 Освећење и предаја цркве Општини Града Београда

И кад је у пролеће 1893. године грађевина била у потпуности готова, заједно са унутрашњим уређењем, иконописом и осталим, покојна г-ђа Драгиња упутила је ово писмо:

~ „Општини Града Београда

„Моју задужбину, цркву Светог оца Николаја, славе моје, 9. маја, на Новом Гробљу, предајем Општини Београдској на вечна времена, но са ниже изложеним условима:

»1. Нико не може бити сахрањен у цркви, ни у озиданој за то гробници под сводом, осим. мене и супруга ми, који се са мојим сином већ налази у тој гробници. Исто тако никакве гробнице не могу се зидати како у цркви, тако и ван ње, до рејона означеног плочицама.

»2. У цркви, како изнутра, тако и споља, не допуштам никакве додатке у виду украса, а изнутра вешање икона, кандила и др. Ово право задржавам само ја, за живота мога или тестаментом, ако би на то била моја воља.

»3. У цркви, изузимајући стола владаочева, владичиног и ктиторкиног не могу се више никакви столови градити а такође не смеју се додавати преграде.

„4. Ако би се појавила потреба, да се црква ложи, то може бити под условом да се од тога црква не квари а добро би било, да је пећ гвоздена на ножицама и да се за димњак употреби исти димњак, који се већ налази у олтару за кадионице.

„5. У случају, ако би се неки део цркве повредио, ма каквим узроком, оправке ће се вршити у истом стилу и са истим материјалом.

1 Види „Срлски Технички Лист“ за 1895: г., свеска за март, стр. 41—43.

ООЖООЖОСЖОСЖОСЖОСКОФ | — 57 — | ОСХОСХОСХОСХОСХОСЖО