Rad : list za nauku i književnost
">" = = вв А
извод из ШЕФЛЕОВОГ ДЕЛА :.
"начела порезне политике с обзиром на дневна фпнанцијска питања, у Немачкој и Аустрији,
уљиља
(НАСТАВАК).
Сви данци, који су по суштини својој порезе, не јављају се свакад и по облику као порезе. По облику морамо дакле порезе поделити у чисту порезу и порезне добитке и порезне таксе.
Чиста је пореза кад држава из приватног газдинства у име грађанског обавезног приноса узима порезу, а не чини за то платиши никакву особиту услугу. Кад држава извесне неке гране привреде монополише у цељи тој, да на производе удари порезни намет, то долази држава до порезних добитака. На повлетку може држава извесне радње владе и управе употребити као повод да од дотичних, рад којих су те радње чињене, наплати таксе, што је опет вид порезе.
(! читавом дневном државном радњом, а особито с радњом управном, спојени су и приходи. То су приходи од управе. Ту спадају трошкови за суђење, глобе и т.Д. Неки од тих прихода имају да намирују државне потребе, а неки опет не. Неки су од њих јавноправне природе, а други нису.
Приходи од државне управекоји су јавно-правне природе, зову се, ако нису већи но таман толики да накнаде трошак за радњу, коју је држава учинила платиши таксе: таксе за државне услуге. Но они приходи јавно-правни од државне управе, који сем намирења трошка имају још и да опште државном газдинству принесу неки принос, зову се порезне таксе или таксена пореза. Потребно је само таксу за државне услуге повећати преко стварног трошка поднесеног од државе за ту услугу, или ваља само нагонити приватна газдинства, да морају неке радње легитимирати каквим формалним актом власти, па се одмах такса за државне услуге претворила у таксену порезу. таксе које доносе највише прихода: таксе на наслеђа, на судске и правне послове, на дозволеи т. Д. јесу засебне врсте порезе. Ми ћемо оне таксе, што плаћају радњу управе, звати: таксе за државне услуге, а таксене порезе 'зваћеко просто: таксе.
ем