Rad : list za nauku i književnost

св. П. НАУЧНИ ПРЕГЛЕД 208

због тога, што садржи мало металног гвожђа, по Козе-у: у жондрште са куглица по маси растурених. Ове куглице разликују вели«у групу метеорског камења од свију других метеорита а и од многих земеких особито еруптивних стена на које наличе тим, што имају исте састојке као и остала метеорска маса и што су у пресеку врло ретко концентрички цртане.

Најближи су сродници нашем метеориту по хемијским и Физичком саставу, као што тврде научењаци, који су имали прилике да боко-Бању са свима сродним метеоритима сравне,ови: Регп, Штесћф Вепатев, Мидаог, Апакпп, Ттеплапо, 51. Мекпип и Вотки. Што се пак стазе тиче, којом се држи да се нека група метеорита заједнички креће, рбђе зближава, Соко- -Бању са овим,метеоритима, који су сви између 20 и 289 источно од Стеепећ-а пали, у нашем суседству осим Соко-Бање: Кађа, Какоуа, Кпуашуа, Оћађа, Воткић, МехотаЧатаг и Гепатћо, даље на северу у истој линији Ријизјк Оевеј, Втабегок, а на југу: Галева, Улф, оетев.

Т. Ст. Меније изучавао је наш метеорит по његовој структурт и по начину постанка. У шрвој расправи он га упоређује са трахитским конгломератима, од којих се разликује тиме што се он састоји из силиката магнезије а трахитске стене из силиката алуминије. Авалогија је дакле само Физичка; али је врло важна, јер показује, да је метеорит морао постати под упливом истих оних сила, под којима су сличне стене на земљи постале. Јасно је да компилицирана структура метеорита није одједаред постала. Примордијалне стене морале су се здробити и строшити, комади неједнаке величине саставили су се у једну бречију, па се доцније металичан цемент од гвожђа, и никла утиснуо у све пукотињице и спојио све комаде од бречије. У другој расправи г. Меније је детаљније проучио односе на нашем метеориту. Он вели: „Мало има метеорита са тако хетерогеном структуром, као што Је има комад метеорита, што га је г. Панчић, у име београдског универзитета, послао париском Муз гуму. Он је потпуно сличан трахитеким конгломератима са рајнске обале, — Метеорит је сасвим кластичне природе; заокругљени, а кадшто и ћошкасти валутци обуваћени су брешоидном, ситнозрном масом. Ови састојци, т.ј. валутци и општа брешоидна маса опомињу сасвим на трасове. 7

Валутци се од ошште масе не разликују само по етруктури, већ и по боји и саставу. Они су за њу слабо прилепљени и ласно се од ње одвајају, остављајући на своим местима дубоке јамице.

Да би се соко-бањски метеорит добро проучио, ваља издвоити ове разне минералошке елементе и сваки за себе испитати, па их после упоредити са одређеним литолошким типовима.

16: Боке. Везећте ђиле пад. Етиће пе Дет Мегеотнеп, у Ађан илеел дет КЕ. Акадеше, Веш 1869.

2 Е. рог. п д. етр. 281.