Radno i socijalno pravo
128 РАДНО И СОЦИЈАЛНО ПРАВО
да заснују тзв. двојни радни однос. Али, акционар неког акционарског друштва би могао бити члан у ортачком друштву, чак и ако оно обавља делатност која је конкурентна делатности акционарског друштва.
Ипак, у нашој правној литаратури изражено је схватање да уговором о оснивању ортачког друштва забрана конкуренције кад су у питању чланови ортачког друштва може бити искључена или ублажена.!" Али, то не значи да би члан ортачког друштва могао да буде члан у неком другом ортачком друштву, јер би то било неспојиво са неограниченом одговорношћу чланова ортачког друштва за обавезе друштва.
Међутим, члан ортачког друштва би могао учествовати у одлучивању да ли ће бити прихваћено да заснује радни однос у друштву. То само по себи не мора да значи да је прекршена клаузула о забрани конкуренције. Јер, запошљавање у друштву нема карактер конкуренције у односу на делатност ортачког друштва. 7
У нашем праву не постоје позитивноправне норме о уговору о ортаклуку. Зато у погледу односа из тог уговора морамо примењивати као правна правила одредбе српског Грађанског законика из 1844. године. А према 56 732. тог законика: "Ортаци ће се о послу саветовати, и што више гласова одсуди, оно ће остати." Већина се оцењује "према главама" а не према улозима у друштво. Међутим, члан ортачког друштва не може гласати кад се одлучује о ослобађању од обавеза и одговорности тог члана, о признавању погодности члана на рачун друштва, о утврђивању захтева које друштво има у односу на тог члана, о покретању или одустајању од спора против тог члана, у другим случајевима у којима члан има интерес противан интересу друштва 23 Примењује се старо Hayemo "Nemo iudex in sua cansa."
Члан ортачког друштва може под условима и на начин који су пред виђени Законом о предузећима отказати чланство у друштву или бити искључен из чланства у друштву. Међутим, то само по себи не мора да значи престанак радноправног односа тог члана у друштву. У том погледу примењују се прописи и општи акти друштва који важе и за друге запослене у друштву.
Може се закључити да ортачка друштва представљају врло погодну форму за бављење "породичним бизнисом", при чему ортаци (брачни другови и деца, на пример) могу кроз рад у ортачком друштву остваривати
19 Васиљевић, др М., "Коментар Закона о предузећима", Београд, 1996, стр.135.
20 Закон о предузећима, члан 92. став 1.
21 Закон о неважности правних прописа донетих пре 6.априла 1941. године и за време непријатељске окупације, "Сл. лист ФНРЈ" бр. 86/46
Закон о предузећима, члан 125. став 1: "У доношењу одлука сваки члан ортачког друштва има један глас, ако уговором о оснивању друштва није друкчије одређено."
Исти закон, члан 125. став 3.
Исти закон, члан 140. и 142.
22
23 24