Radno i socijalno pravo
Ј. Славнић: Флексибилни облици запошљавања и колекшивно осигурање лица 133
спада у дугорочна осигурања. Када је закључено као мешовито осигурање живота, што је пракса у свету, има карактер штедње, с обзиром да после истека уговореног рока трајања осигурања, тј. доживљења од стране осигураника истека уговореног рока трајања осигурања њему се исплаћује, као осигурана сума, капитализирана вредност плаћених премија за ово осигурање увећана за проценат камате на овај износ остварен пласманом резерви које се формирају из премија и/или део учешћа у добити из пословања осигуравача са средствима осигурања живота. Са тог разлога оно је у свету редовно индивидуално осигурање, тј. такво које осигураник лично закључује и он плаћа премију осигурања. Ако се закључује као колективно закључују га удружења, односно друштво, тј. правно лице за своје чланове и оно плаћа премију.
Због природе флексибилних облика запошљавања, чије особине противрече карактеру осигурања живота, његовој дугорочности и функцији штедње, за његовим закључењем у поменутом облику, као колективним осигурањем, логично је, "послодавац" флексибилно запосленог, није незаинтересован. То је сасвим разумљиво јер би колективно осигурање живота које би финансирао послодавац за њега значило дугорочно увећало цене рада флексибилно запосленог. Из тог разлога оно је практично без значаја за облике флексибилног запошљавања као адекватна допуна социјалном осигурању флексибилно запосленог или као индиректни облик зараде флексибилно запосленог и неће бити предмет разматрања у овом раду. У нашим економским условима ово осигурање, иначе и као индивидуално, практично не постоји. Оно са динарском премијом, у условима високе инфлације, непостојања инвестиционих фондова и услова за већа профитабилна улагања у непокретности и непостојања тржишта хартија од вредности не може да обезбеди реално очување вредности капитализираних премија. То је разлог да динарско осигурање живота не функционише. Али оно не функционише ни као девизно, због, пре свега, опште познатог неповерења грађана у банке и финансијске институције земље. Трагично искуство грађана са девизном штедњом од око 6 милијарди ДЕМ који им банке нису вратиле још дуго ће бити препрека пословима у свим облицима девизне штедње.
У колективном, као и индивидуалном, осигурању незгоде обухватају се, кумулативно или појединачно (две или више) ове последица несрећног случаја осигураника: 1. смрт, 2. потпуни и делимични инвалидитет, 3. пролазна неспособност за рад, односно неспособност за вршење друге одговарајуће активности осигураника и 4. болест од које је осигураник имао потребу да се лечи. Осигурани случај у овом осигурању је, према томе несрећни случај, који је изазвао наведене последице. Остварењем таквог случаја са изложеним последицама у осигураниковом животу, телесном интегритету, по његову радну, односно професионалну или другу одговарајућу активност и здравље настаје обавеза осигуравача да осигуранику,