Radno i socijalno pravo

Б. Лубарда: Уговор о привременом раду 151

распореду радног времена. Посебно се уређује питање накнаде (цене) за уступање, односно ангажовање ове категорије запослених»), као и уговорне одговорности (за другог) предузећа за привремени рад, ако запослени који је упућен на рад не извршава успешно поверене послове (culpa in eligando).>”

4. ПРАКСА

Привремени рад је више заступљен у англо-саксонским земљама (subcontracting), него у земљама које припадају европско-континенталном радноправном систему“), с тим да је у последње две деценије ХХ века изражена тенденција ширења домена примене привременог рада, као и продужења његовог максималног трајања“) што је у функцији веће флексибилности запошљавања и радног ангажовања.

5. УГОВОР О ПОВРЕМЕНОМ РАДУ

У упоредном радном праву институт повременом рада садржи одређена решења која су различита у односу на наше позитивно право: овим уговором се у упоредном праву заснива радни однос, некад чак и на неодређено време (нпр. у немачком праву“). Уговор о повременом раду (енг. оссатопа! уготк, фр. тауаи теттшапг) обавезује запосленог да своју радну снагу стави на располагање послодавцу, с тим да у моменту закључења уговора није познато у ком периоду године ће запослени бити дужан да извршава рад, нити колико ће трајати рад, односно радно време. Непредвидивост периода повременог рада и променљивост периода рада, јесте обележје које овај облик рада разликује од: сезонског рада (који се сваке године јавља у истом периоду); од привременог рада по томе што привремени рад карактерише успостављање правног односа између три субјекта права; од рада са непуним радним временом, код кога је унапред уговорен распоред рада (седмично или месечно). Уговор о повременом раду се закључује на одређено време – нпр. за послове забављача у хотелу или анкетара, а може бити закључен и на неодређено време – са клаузулом повременог рада." У овом другом случају, трајање ефективног рада и периоди извршавања рада нису унапред познати, али је позната природа и врста рада, висина зараде и место рада.)

36) G. H. Camerlynck, G. Lyon-Caen, J. Palissier, оп. цит., стр. 232. 37) Tbidem, str. 234-235.

38) F Gandouin, on. uut., crp. 551.

R. Blanpain, Ch. Engels, on. uut., crp.

49) M. Weiss, on. uut., crp.50—-51.

4) G, H. Camerlynck, G. Lyon-Caen, J. Palissier, om. цит., стр. 235. J. Rivero, J. Savatier, on. uut., crp. 476

39)

42)