Radno i socijalno pravo
Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права
2) природа и тежина посла таква да после одређених година живота осигураници не могу са успехом вршити одређену професионалну делатност – укупно најмање десет година.
У оба случаја време проведено у вршењу ових послова рачунало се у стаж осигурања са увећаним трајањем до највише 50%, зависно од тежине и штетности вршења послова појединих радних места, односно од природе посла.
Посебним законом — Законом о утврђивању радних места на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем , утврђивала су се радна места на којима се стаж осигурања рачунао са увећаним трајањем, као и колики се стаж осигурања признаје за сваких 12 месеци ефективно проведених на појединим радним местима.
У члану 3. овог Закона прописано је да се као радна места на којима осигураници због природе и тежине посла, после одређених година живота не могу са успехом да врше своју професионалну делатност, утврђују :
1) радна места балетских играча – у ком случају се сваких 12
месеци проведених на радним местима рачуна у стаж осигурања као 18 месеци
2) радна места оперских певача, односно солиста носилаца главних улога - када се сваких 12 месеци проведених на радним местима рачуна у стаж осигурања као 15 месеци.
Након Основног закона о пензијском осигурању, 1972. године био је донет Закон о основним правима из пензијског и инвалидског осигурања који је по први пут објединио пензијско и инвалидско осигурање и успоставио концепт који ће бити задржан и у касније донетим прописима. У погледу стажа осигурања који се рачуна са увећаним трајањем код балетских уметника и оперских певача задржана су већ постојећа решења уз важну напомену да су се послови, односно радни задаци на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем уређивали на основу одлуке, а не Закона, што је било и исправније решење.
• "Службени лист СФРЈ", бр. 17/68.
> "Службени гласник СРС", бр. 50/73,26/85 521