Radno i socijalno pravo

Рајко Кличковић, Радно вријеме, одмори и одсуства у Републици Српској, Радно и социјално право, стр. 93-110, ХУ (1/2011)

се може споразумјети са радником да он годишњи одмор користи и у више од два дијела, с тим што један дио годишњег одмора мора износити непрекидно најмање двије седмице.

При распоређивању коришћења годишњих одмора запослених, послодавац може узети у обзир и оправдане жеље радника, а може такође од савјета радника или од синдиката затражити да дају своје приједлоге или мишљења о распореду коришћења годишњих одмора.

Не постоји могућност да се радник одрекне права на годишњи одмор.

Послодавац не може раднику ускратити право на годишњи одмор, нити му може, на име неискоришћеног годишњег одмора, исплатити накнаду, што је био случај прије реформе радног законодавстава. Послодавац је дужан да раднику омогући да неискоришћени дио годишњег одмора искористи најдаље до краја мјесеца јуна наредне календарске године.

Када је у питању кориштење годишњег одмора, постоје изузеци код радника који раде на пословима наставе у образовним установама, који годишњи одмор користе за вријеме школских распуста. Коришћење годишњег одмора ових радника може бити уређено другим законом.

Радник за вријеме коришћења годишњег одмора има право на накнаду плате у висини пуне плате, као да је за то вријеме био на раду. Радник остварује право на регрес за коришћење годишњег одмора, у складу са колективним уговором, правилником о раду и уговором о раду.

Општим колективним уговором, годишњи одмор утврђен Законом о раду увећава се за по један дан за сваке три навршене године радног стажа.

Гранским и појединачним колективним уговорима могу се утврдити и други основи за увећање годишњег одмора утврђеног Законом о раду и Општим колективним уговором.

__ Чињеница да ЕУ директива 2003/88/ЕС предвиђа минимум годишњег одмора од четири седмице у току године значи да би у Републици Српској требало извршити усклађивање Закона о раду са том директивом, односно повећати годишњи одмор са садашњег минимума од 18 на 20 радних дана у току године. Овоме се противе послодавци, сматрајући да ће повећање минимума годишњег одмора додатно погоршати услове привређивања у Републици, јер је, по њиховом мишљењу, и садашње законско рјешење веома комотно.

104