Ratnik
САВРЕМЕНО НАОРУЖАЊЕ ПОЉСКОМ АРТИЛЕРИЈОМ 375
био је у употреби код Руса шрапнел кога барут није био ни у нарочитој комори ни у цевчици, већ по врху куглице расут. Дејство овог шрашнела било је доста слабо и подобно дејству Француских.
Дејство картеча зависи од броја и величине кутлица. Куглице треба да су толико тешке, да на одстојању на које се бацају (4007) имају још довољну перкусиону снагу, те да оборе предмете на које се употребљују.
Употреба картеча ограничена је само на живе предмете.
(ва пак зрна, која се у употреби у пољској артилерији находе, осим уплива њихове конштрувције на дејство, зависна су од величине Фишека, којим се из цеви бацају. Употреба пак овог последњег зависи од калибра. певи и од њеног материјала. Јачи материјали дозвољавају и јаче пунење. Међу тим тражило се и код слабијег материјала, да се пунење бев излагања цеви опасности проширења и распрснућа увелича. (Ово се постигло употребом крупнијег барута, који лакше сагорева и тим ума“ њава бризантност. Могло би се мислити да ће се усљед употребе оваквог барута изгубити у почетној брзини зрна; али овај случај не наступа с тога што крупни барут исто тако сав сагори док је зрно још у цеви, каси бривантни, сва је разлика у томе, што код бризантног барута сва количина произведе се у моменту у гас, док међу тим код крупног ово иде постепено, и постепено сприопштава се зрну нужна сната, која је равна снаги бризантног барута. Због сманења бризантног уплива барута на цев добило се, да се сад и за слабији материјал могу употребити сразмерно већа пунења.
Какав је барут код које државе сада у употреби и колико је пунење у сравнењу са тежином зрна видићемо из следеће таблице, која сва нужна дата садржи.