Ratnik
НАСТАВА У ШВАЈЦАРСКОЈ 1092
ског униферзитета (О. П. Кејпо!д-а, даје се закључити: да' огромну већину становништва чини немачки елеменат. Тако,. по овоме писцу, сада у швајцарској има: око 2.500000 Немаца, . око 900000 Романаца, око 200000 Талијана и око 40000 Рето- · романаца. Другаче речено, у Швајцарској од целокупне популације немачки говори 70%/6. |
Ако би се овај састав швајцарске државе изразио другим начином: т. ј. састав становништва с погледом на кантоне, то. долазимо до ових резултата:
15 су чисто немачки,
1 је чисто талијански (Тесин)
3 су чисто романска (Женева, Нај-шател и Вод). У кантону Берн 5/6 говори ћаш! аПетапд. У кантонима: Фрибур. и Вали француски елеменат је јачи. У бернској Јури има доста Француза, али многи од њих напуштају земљорадњу и одлазе у фабрике, те њихова места заузимају немачки радници (добри и свуда тражени). У кантону Гризон налазе се Рето-романи, али немачки језик преовлађује над француским и талијанским. (В. прилог 1).
Као закључак досадањег излагања било би ово: први почетци на стварању швајцарске војске поникли су у кантонима чисто немачким (Ури, Швиц, Унтервалд) а то су кантони који су играли главну улогу у стварању швајцарске државе,. и да су немачког порекла не само њихове друштвене и грађанске установе, већ и војне.
Узимајући податке од професора (0. 0. Ке по1д-а износим ову карактеристику менталитета код Немаца и Романаца.
Немац: пре свега има развијен осећај за заједницу (5е15 соПес ). Он је реалиста, рачуна само на факта (Та!5). Уме да цени ћутање, ретко се изражава (манифестује) у фразама и говорима, шта више, може се рећи да је противник овом начину изражавања и осећања. Не допушта да му се натурају доктрине. Чим неко жели да му прети, он је спреман да да отпор.
Од њега нема оданијег; кад се једном стекне његово поверење, тада остаје веран до краја. (Поимер те верности видно је представљен спомеником у Луцерну). Када да реч одржаће · је до краја и по сваку цену.
Има осећај поштовања према властима.
Кад нешто предузме да ради, онда има стрпљења и да га доведе до краја.
Кад треба на нешто да се реши, потребно му је доста времена док се о томе размисли.
Нове идеје спорије прима, докле добро не процени са. свију страна: добре и рђаве особине. Често пута га многенове ствари претекну, док их он буде усвојио.
Романац: више је индивидуалиста.