Ratnik

122 РАТНИК

гађања и вежбања за усавршавање у гађању код слабих стрелаца.

Постоје још: друштва коњичка, артиљеријска, пионирска и разна друштва милосрдна (самарићанска) са веома јако разгранатим бројем подружина и врло великим бројем чланова.

Да би официри могли да се усавршавају у војним знањима, сваком од њихових официра стоји на расположењу бесплатно коришћење (позајмљивање) књига из војне библиотеке. Сваки може да узме највише 3 књиге у један мах и да их задржи 1 месец дана.

Једно мишљење о швајцарској војсци.

У уводу књиге [0 агтее зшз5е пуковник ЕвП изнео је ову и ако за оно доба ипак интергсантну оцену о вредности швајцарске војске. Оцену је дао 1910. године ђенерал Конрад фон Хецендорф.

„Војнички дух укорењел код сваког, топао патриотизам одлични услови физички и интелектуелнл за војничку службу. Као природна последица долази: живо интересовање за војничку службу, добровољна дисциплина и воља да се напори подносе добровољно.

Разним народним установама навикавају се још од детињства на војничку службу, чиме се само још више повећавају горње особине. '

Официрски кор ради са ревношћу на свом усавршавању и воли свој позив.

Војна управа стално тежи за увођењем свију новина војничких, да их примени у војсци и не штедећи новаца, дакле има један одређени циљ за свој рад.

Јасно је, да се са оваквим основима могу постићи знатни резултати са оваквом милицијском војском, као што се то стварно постиже у Швајцарској“.

Прилози:

[. Садања швајцарска је велика: 41298 км. и на тој просторији живи око 4 милиона становника. Насељеност је доста густа, јер долази (не рачунајући странце) око 91 становника на 1 км.

Сама земља је веома брдовита, јер има само 29637 км.. продуктивне земље (Т. |. У.) а остатак је непродуктиван.