Ratnik

РАЗЛИЧНОСТИ

БОЈНИ БРОД И АВИОН

Од контрадмирала америчке ратне морнарице У ата 5. 5ппза.

Може ли бојни брод подлећи авиону, који господари зраком 2

То јест, треба ли у будућности да градимо носиоце авиона (актрјапе сагпег5) мјесто бојних бродова 2

Ово зависи од тога, у колико ће се торпедо, бомбе и атака са гасом показати ефикасни, као што то тврде заговараоци ових средстава, наиме:

1. Већ ј< доказано путем експеримената, да су авиониу стању успешно лансирати торпедо против бродова на површини, а нарочито против бродова који плове у колонама.

2. Да се авиони могу усавршити, те да они могу носити и лансирати са истим успехом торпедо са данашњом највећом експлозивном снагом, или још већом.

3. Да авион може да баци тешких бомби са великом експлозивном снагом уз велики процентуални број згодитака из оне висине, на којој је практично неозледив од антиавионских топова једног брода.

4. Да овакови авиони могу да носе 6 бомби _по.500-ке--=/ ка свака, те ако је нужно и бомби са два пута толико тежине. ~ нинн

5. Да су Французи, како то тврди генерал Маншгој, усавршили бомбе и да ове теже једну тону.

6. Да ће се:такове бомбе, ако падну из велике висине на , палубу једног брода, пробити све до оклопљене палубе (Раптегдеск), на којој ће палуби експлодирати снагом, која ће разрушити брод или га учинити немоћним. Ово да важи за све лађе, које су саграђене или које се налазе у конструкцији.

7. Да ће овакове бомбе, кад делују као „шаржа дубине“ (Перић сћагсез), потопити или учинити немоћним сваки брод ако падну у воду на 20 метара од корита брода.

8. Да су авиони у стању пуштати са смјером вјетра бомбе са загушљивим гасом, који ће гас изнемоћи посаду брода или ју чак и усмртити, онда, ако се употребљује отрован гас. |

9. Да су антиавионски топови немоћни против авиона