Ratnik, Jul 01, 1922, page 58
52 РАТНИК
задини, тако и линије у предњим деловима у колико је год. могуће ићи напред са моткама. По могућству, свака линија треба да је постављена на своје засебне мотке.
Постављање линија у ровове за борбу није препоручљиво. Ну ако се линије на прегледном терену изложеном ватри морају постављати у ровове за борбу, онда се мора обратити највећа пажња, да жице буду потпуно заштићене од непријатељске ватре и квара од стране својих трупа. У рововима за борбу и саобраћај најбоље је линије поставити на терисано коље са изолаторима уз стране ровова од прилике у висини рамена, јер жице не смеју додиривати земљу.
У том случају најбоље је да пешадијске линије иду дуж једне стране рова, а ртиљеријске дуж друге стране.
У извесним приликама биће веома корисно, ако је могуће израдити засебне ровове за постављање телефонских линија, наравно паралелно рововима за саобраћај и борбу.
6) Линије израђене укопаним каблом.
Каблови за пољске линије, који се могу укопавати, јесу: „оловни кабл“ и „армирани кабл“ и могу бити са једним и_ са два спроводника. Код каблова са два спроводника теже је наћи и отклонити квар.
Скупо коштање овога материјала захтева, да се овакве линије постављају по најбољој и најкраћој траси и то само онде, где су неопходно потребне.
Укопаним каблом постићи ће се само онда циљ, ако се обрати највећа пажња при његовом полагању, јер свака повреда његовог омотача проузрокује рђаву изолацију и одвод у земљу. Нарочито је осетљив омотач код оловног кабла.
У меком земљишту кабле треба полагати у ровове најмање 2 метра дубине, који се потом затрпају. У чврстом земљишту ровови могу бити и нешто плићи и остати незатрпани (отворени). У том случају кабл се поставља на дно уз страну рова према непријатељу и заштити се од повреда покривком од дасака.
Ако се кабловски ров укрсти са рововима за саобраћај и борбу, кабл треба ради заштите на томе месту покрити гвозденим плочама или дрвеним облицама и томе слично.
Полагање кабла треба тако извршити, да се нигде не савија под оштрим углом. При провођењу преко мостова, кроз тунеле, канале и т.д. треба употребити нарочите дрвене или гвоздене цеви.
Дуж доње ивице зидова кабл се утврђује гвозденим кукама, или за порцеланске ролнице, које су ексерима утврђене: за зид.