Ratnik

112 РАТНИК

справама и машинама које захтева вођење савременог ратовања, добива превасходни значај. Превелика важност која се придаје овом предмету најбоље се види из ове расподеле наставе:

У другој години има предавања из

Опште Тактике........ 4 Ђенералштабне Службе .. 8 Ратне Индустрије ...... 18

Разуме се, реч није о томе да се на ђенералштабне официре пренесе посао војно-техничког стручњака, већ једино да се што тачније и у лако приступачном облику изнесу велики проблеми општег карактера који се неминовно појављују сваки пут кад се тиче извођења једног одређеног програма ратне индустрије, као што су: проблем сировина, организација производње у појединим индустријама, питање радне снаге, моторне снаге итд. што је најглавније: да упозна будуће борце на фронту са животом позадине за време рата, да им образложи у којим границама и у ком времену могу бити задовољена њихова тражења ратног материјала која би искрсла у току самих операција. Ово је питање врло важно, јер су рокови често врло велики: тако нпр. фабрици која је већ израђивала муницију за време прошлога рата (нпр. Ситроен) требало би 18 месеца од дана наруџбине те да може израђивати дневно 20.000 зрна за пољски топ, а то све ђенералштабни официри морају знати, да не би било изненађења.

Ова настава је подељена између два професора: потпуковника Делавалеа (ПејауаПсе), управника вишег арт.-техничког курса, једног од главних организатора индустријске мобилизације у Француској за време прошлог рата и г. Корнибера (Согпшђег) најистакнутијег од млађих научењака хемичара. Предмети наставе су ови: 1. Металургијска индустрија: о сировинама

и њиховом општем стању по свету, угаљ и нај-

важнији метали; металургија гвожђа, врсте че-

лика; ковачки радови; металографија....... 3 предавања 2. Механичка индустрија: справе за ме-

рење и мерење, а) при изради појединих пред-

мета, 6) обзиром на функционање тих предмета 3 3. Хемијска индустрија: сировине, мине-

рална и органска хем. индустрија, барут, експло-

ЗИВ, гасови о слао а о ње нанела вон че и 5 „ 4. Наука и индустрија, стандардизација"),

1) Израз заведен у току рата, вначи поступак којим се у једној производњи израђује само један одређени број модела појединог материјала.