Sistem trgovačkog knjigovodstva

У Октобар.

Шерцеров личан рачун поверитељ је за износ пристојбе, -

коју му Рад. за труд његов уступа. Ваља за то личном рачуну Шерцеровом одобрити провизију. ·

У еконтру стоваришта у Франкфурту долави та прови= зија у улаз, јер она поскупљује робу, односно умаљава Раденкову добит. =

Закључак књига по правилима простог књиговодства,“

Свршивши књижење и последњег примера за књижење од 81, Октобра, приступићемо тако званом закључку књига. Овај Немб да отпочнемо, као што већ знамо, поновним нописом свега, (Раденковог) имања, да, добијемо преглед о његовом стању после свију оних промена, које је оно прете у току овог једномесечног рада Раденковог.

У колико се тиче рачунских односа, попис истих предузима се само на основу исказа рачуна у Главној. Књизи, а све остало пописује се стварним, фактичним бројањем и прегледом :

све робе у магазипу и у детаљној Раде

свих меница и ефеката у лисници, -

свега новца у Благајници и

свију меничних пријема по исказу књиге за њихове ро–

кове. —

Количина пописаних делова имања као видљивих ствари обично се подудара потпуно са исказом дотичних сконтрокњига, изузимајући попис детаљне радње, који би био увек већи од њеног -сконтра, да се овај у опште о њојзи води и водити може, и изузимајући попис такових предмета имања, који су изложени или квару или сасушивању.

Погледом на вредност (цену), по којој да урачунамо сваки поједини део свога пописаног имања, правило је ово:

При затључљуј тњиља, а пр попису Мања меродавнча је цена, то којој) бисмо моли све налие пџмање на дат закључка_: 44 продамо или да купио, даље пи ама цена тома дана. — од ефеката и меница долази јоште и рачунање камате у обвир, која је на ефекте до дана закључка нарастела и за коју су ефекти скушљи,; која се има код меница дорачу-

пите

пи