Sistem trgovačkog knjigovodstva

Лист 7. Гл. Књ. Јос. Хофман, Пешта. нема салда — рачун је изравнат.

Лист 8. Гл. Ељњ Детаљна радња поступак је, као и код стоваришног рачуна код Шерцера (лист 5). _Изравнање дуга (по пинвентури) дин. 12185:18 на десну страну као салдо. Изравнање добитка. од дин. 39 4: 18 долази на леву страну као „добитак.“

Лист 9. Гл. Ељњ.

Шпиро Маргетић, Задар Салдо потраживања дин. 91:44. долази на леву страну као изравнање.

Лист 10. Гл. Ењ. Јов. Шерцер, Франкфурт ниМ. његов рачун

Салдо потраживања његовог дин. 2822:80 долази као изравнање на леву страну. Лист 11. Гл. Ељњ. Виљем Крамер, Вецлар. башдо дуга дин. 4766:91 долази као изпавнање на десну

страну. По свршеном изравнању рачуна и изједначењу њихових страна — рачуни се у Гл. Књ. затварају двоструким линијама.

по правилу изложеном на стр. 45. 0. К, а сва „изравнања“ преносе се по ново и на нов рачун, а на противну страну, на страну из које су п проистекла. Она пак салда која су при закључку рачуна означена као „добитак“ (а може да буде „Губитак“) не пренашају се после закључка никако на нов рачун.

После закључка рачуна у Главној књизи, закључују се исто тако и сва сконтра у стоваришној књизи, п у опште еве сконтро-књиге изузимајући сконтро меница, који се не закључује, јер није нужно. Залихе (Мог ће) у појединим деловима Р-овог имања пренашају се после закључка сконтро-књига из нова на нов рачун (види стр. 122. п даље).

Књиге за рокове незакључују се никако.

Ово је ток закључка књига по правилима простог књиговодства .