Sistem trgovačkog knjigovodstva

50

КЊИГЕ ЗА КАДНУЛАЦИЈУ РОБЕ, ЗА ПРИМЉЕНЕИ ИЗДАТЕ ФАКТУРЕ И ЗА ПРЕПИС | ПИСАМА И ПИСИВНИХ ИСПРАВА.

- Ове - књиге управо | не спадају у науку о књиго_ водству а воде се једино ради усавршења администрације. По себт се разуме, да лежи у животном интересу сваког трговца, да води рачуна о томе, шта га нека роба стаје; колико је за њу издао; по коју је цену купио и колико трошка на њојзи има, па да би према томе могао при продаји робе таку јој цену одредити којом, у редовним приликама, не само да неби на роби штетовао, нето и неки добитак постигао, изузимајући при томе наравно гитетини утицај тако зване конјунктуре, „стицај догађаја светских и околности временских“, које утичу на кретање цена по међународним трашитштима, т које кадгод могу да поруше елементарном силом својом све могуће калкулације трговчеве а на штету овога.

Како ве калкулише, то је ствар чисто рачунска, и спада у науку о меркантилним рачунима, а не у књитоводство. Доста је само напоменути, да се све калкулације трговчеве воде у једној засебној књизи, тако званој , „ан лационој књизи“ или правилније у „књизи за калкулације.“

Па и све фактуре које трговац од других прима или другима издаје, заводе се у засебне књиге са текућим бројевима.

Шиема трговачка и све писмене израде, које служе као исправе, као документи, трговац мора да препшше, да копира, како би и после читавог низа година могао знати шта је све другима писао, на шта се био писмено обвезао, по што је неком продату робу урачунао итд. а све то у цељи, да би датом приликом, у случају парнице итд., могао своје питересе достојно заступати помоћу тих преписа као докумената са полудоказном силом према другима, а пуним доказом према њему самому.