Spomenica Beogradskog pevačkog društva : prilikom proslave pedesetogodišnjice 25. maja 1903. god.

41

а свако друштво за себе по две песме. Од овог концерта имало је Друштво лепа прихода.

_ Исте године 10. августа, кад је са пунолетотвом. примио у руке владу од намесништва Милан М. Обреновић ЈУ. Кнез Српеки, Општина Београдска ставила је Друштву у задатак да том приликом суделује на бакљади, приреди велики концерат и пева у Саборној Цркви на литурђији и благодарењу. Трошкове око тога водила је Општина. Друштво је и овом приликом с чашћу извршило свој задатак. Оно је позвало у помоћ пет друштава: земунско, панчевачко, шабачко, вршачко и смедеревеско. Прва су се три одазвала, вршачко није дошло због сметња од стране угарске владе, а смедеревско због тога што га је хоровођа напустио. По два изасланика послало је 13 удружења.

Овим поменута три друштва на концерту је суделовао и српски уметник г. Кранчевић, на виолини, који је сада професор за виолину на пештаноком конзерваторијуму, и позоришни оркестар.

На томе концерту певане су песме по овом програму :

1 ДЕО 1., „Српска химна“, од Јована Ђорђевића, сложио за мешовити збор Д. Јенко, са пратњом оркестра, певају мешовити зборови.

2. „Свемчани марш“ за светковину, сложио Чижек, свира

оркестар и војена банда, под управом Чижека.

3., „Одведенехо просба“, сложио Кринковски, певају , _ Панчевци.

4,, „Концерт „Алегро“, од Паганина, свира Драгомир Кранчевић.

5. „Гесма у зиму“, од Милице Стојадиновића, за мушки збор сложио В. Хорејшек, певају Земунци. П. ДЕО 6., Увертира из руске опере „/Кивот за цара“, сложио Глинка, свира оркестар, под управом Чижека.

7, „Падајте браћо“, од Ђ. Јакшића, с пратњом гласовира, пева Шабачко певачко друштво. 8., „Сањарија“, из српских народних песама, за виолину

од Драгомира Кранчевића.