Spomenica Beogradskog pevačkog društva : prilikom proslave pedesetogodišnjice 25. maja 1903. god.

63

18-ог дочекало ·је Краља у Врњачкој Бањи, а сутра дан стигло у Краљево;

19-ог из јутра ишло је с осталим депутацијама на поклоњење Краљу, а после подне присуствовало дочеку руског посланика г. Персијанија;

90-ог певало је за време службе п свечаног чина миропомазања у Жичи, а за време народног ручка певало је разне песме; |

О1-ог кренуло се Друштво натраг у Београд преко Крагујевца, где је давало последњи концерат на том тешком путу, и од тог концерта је половина прихода ишла у корист подизања споменика Косовеким јунацима.

Одмах после одмора у септембру А Друштво присуствује корпоративно освећењу Ов. Савског Дома и пева „Ускликнимо с љубављу,“ „Орпску химну“ и „Белог орла“. После ове светковине Друштво је ишло у Омедерево где је приредило концерат из познатих песама са додатком Хавласове песме за мешовити хор „Прногорац— Црногорки“

Исте године одазвало се жељи Њеног Величаноства Краљице Наталије и отпочело опет певати у цркви Ов. Наталије недељом и празником. Поред тога суделовало је на концерту г-це Сидоније Илићеве, Женског Друштва и Учитељског Удружења. —-— 1890. После обилатог и плодног рада у минуој години, Друштво је 1890. с правом себи дало мало одмора, те као важнији његов рад имамо да забележимо само велики концерат у Народном Позоришту #28. јуна, а уз суделовање "р-ђе Ане Шрам, т. Јосифа Овободе, т-це Ол. Васиљевићеве, оперске певачице из Пеште и г. Стевана Дескашева, оперског певача. Ту је Друштво.изнело своје најбоље пијесе, као: „Јадну мајку“ од Маринковића; „Ах Времја“ од Варламова; „Вилинско коло“ од Новотина; „Руске народне песме“ и „Ш. руковет“ од Мокрањца. Успех је овога конперта био сјајан, Позориште пуно, одушев„љење необично, публика захвална изазивала је и суделоваче и Друштво после сваке песме.