Spomenica dvadesetpetogodišnjice srpskih državnih železnica : od 3. septembra 1884 do 3. septembra 1909. god.

30

У Земуну су Краља са породицом дочекали аустријски официри: Фелд-маршал лајтнант Виктор Рамберг командант 97 пешадиске регименте Милана ! Краља од Србије, пуковник Немчић витез од Бихач града и царев крилни ађутант мајор граф Орсини Розенберг. Сви ови официри били су придодати Краљу Милану на службу. — “

Ово је дакле био први воз који је прешао са путницима преко Савског моста.

Као што напред поменух први свечани воз имао је да пође из Београда за Ниш 23. Августа 1884. г. — За ту свечаност, коју је приредило француско друштво за грађење позвато је преко 200 гостију, половина из Париза, Беча и Пеште, а половина из Србије. И ако је дакле француско друштво било домаћин ове свечаности, ипак се она имала сматрати као светковина коју народ сриски светкује, као дан свога првог економног успеха.

још пре непуне три године не беше од Београда до Ниша ни један ашов ударен а на дан 23. Августа 1884. г. видимо на гранитским стубовима, од гвожђа изат_ кан гигантски мост преко кога је пре три дана прошао грдан теретни влак од 24 вагона натоварених шљунком са девет великих локомотива, затим видимо готову пругу од 244 километра са станичним постројењима, тунелима, мостовима, вијадуктима и другим разним и тешким 06јектима. још ваљда никада бара „Венеција“ није била живља као опе тихе и бледом месечином обасјане ноћи у очи 23. Августа 1884. г. На привременој београдској станици, (која је данас претворена у железничку поштанску Ста“ ницу), радило се сву ноћ. Она се облачила у свечано рухо да достојно дочека прву своју светковину. Писак локомотива, које су маневровале и спремале композицију првог свечаног воза — разлегао се целу ноћ, тако да су, не само станично особље већ и околина станична били на будној нози да што свечаније дочекају сутрашњи дан. — И ваздух и поднебље по чијим се регионима разлегала писка локомотива, као да наговештаваху, да се Београд већ преселио у царство културнога света. Свако прекидање слаткога сна било је сваком мило, било је пријатно — било