Spomenica pedesetogodišnjice Nevesinjskog ustanka 1875-1925

99

"трвење добровољци поново страдају те данас међу живима их нема више од два по сто.

Али зазирање према добровољцима није се вршило самим устанком, него је продужено и после устанка.

Доласком на престо Краља Петра Карађорђевића 1. који је и сам добровољац, оживљене су њихове ве„лике традиције. По његовој жељи дошло је до органи- · зације Савеза Добровољаца. Томе Савезу Краљ Петар је први поклонио 500. — динара 1903 године.

Постанак Савеза Добровољаца

Године 1903, одмах по доласку на престо Краља Петра 1, позват је у Двор мајор Сима Јасика, иначе усташ — добровољац. Краљ Петар, интересујући се за прилике и стање добровољачко упитао је колико их има још живих. Дознавши за право.стање добровољаца Краљ Петар је изразио своју жељу да се добровољци организују обећавши своју помоћ. После овог разговора са Краљем Јасика се одмах састао са Миланом Павичићем, данашњим председником Савеза Добровољаца, и једним од агилних учесника при организовању, и затим са Куртијем, Матом Исајловићем и осталима, који сазову све усташе на конференцију, која се први пут одржала 20. августа 1903 год. на којој је узело учешћа 265 добровољаца — усташа. Том приликом саслушавши говор мајора Јасике, приступе избору Управе, која се конституисала и изабрала за председника Управног Одбора мајора Симу јЈасику, а за подпредседника Милана Павичића, и за чланове: Мату Стоиловића, Луку Радоњића и Светолика Јов. Бошковића. У Надзорном Одбору ушли су: за председника Јосип Куртије (Француз) а за чланове: Младен Ђорђевић, Никола Тодоровић и Драгутин Вуличковић.

После конституисања Управе почело се живо радити на организовању свију усташа — добровољаца. Некако, око 5 септембра цела Управа Савеза Дооровољаца буде примљена у Двор код Краља, који се радовао да су се добровољци организовали. Краљ Петар

постао је и сам члан Савеза Добровољаца.

~ %