Srpski sion

С тр . 506.

„СРПСКИ СИОН."

Б р . 30.

С. 0. 3009. ех 1М96. 88 2—3 С Т Е Ч А Ј. Радп попуњења стипендијског места: за сшруку тргпвачку а може бити и једног места за струку обртничку и евентуално једног места за струку економску у стил. закладп ПешровпИ-Хараша , овим се расписује стечај. Стипендију из ове закладе, која износи год. 300 Фор. а. вр., могу получити само младићи српске народности и источно-православне вере из земаља угарске круне, а изабрани питомац моћи ће своју стипен дију уживати само у којем наставном заводу истих земаља, а само изнимно и ио доиуштењу вис. кр. уг. министарства богочасти и јавне наставе и у којем наставном заводу у иноземству. При једнаком својству молитеља имају првенство они, који су без имања пред онима, који таковога поседују ; а у истим околностима имају првенство пре свих молитеља сродници основатеља »ок. Марије Хариша рођ. Петровићеве и мужа јој пок. Григорија Хариша из Земуна. Молитељи имају своје молбенице : крштеним писмом, лечничком сведоџбом о каламљењу богиња и стању евојег здравља, школском сведоџбом о до сад свршеним наукама, и најпосле сведоџбом о својем имовиом стању од политичке области инструјисане, саборском одбору у Карловцима најдале до 8. (20.) авгусша 1806. г. жднети. У Карловцима 8. (20.) јула 1896. г. Председништво срп. прав. нар. цркв. саборског одбора. ~С Т Е Ч А X 102 1-3 Расписује се стечај за учитеље и учитељиде на правосл. вероисиоведним срп. нар школама у Петровомселу, Станчеву и Лукаревцу (у темишварској жупанији). Компетенти и компетенткиње нека изволе своје молбенице с' нужним документима до (Вел.

Госи.) успенија Богородице послати на гореозначене опНине. Плаћа је годишње у Петровом селу за учитеља: 237. ®ор., 40 кибли чиста жита, 26. киб. кукуруза и 3 јутра ливаде, осим стана и дрва за огрев у нарави. За учитељицу стан у нарави, башта, 3 хвата дрва и 300 ф . у име чисте плате, 40 ф . у име надраде за поФторну школу и 10 Фор. накнаде за нисачки школски ирибор Плаћа годишње у Лукаревцу: стан с' баштом у нарави, 166 Фор., 7. Јутра ливаде, 24. киб. чиста жита, 6. кукуруза и 4. хвата дрва за огрев. Првенство имају они молиоци, који владају иоред српског и румунским језиком. Плата годишње у Станчеву: стан у нарави с' баштом, 137 Фор. 15 хектол. жита, 15 хектол. кукуруза и 4 јутра ливаде и дрва за огрев. Дужности су: обдржавање свакидање и иоФторне школе, појање у цркви и пероводске агенде. У Темишвару на св. архангела Гаврила 1896. Мита Долга епарх школ. реФеренат. Ас1 П. 29. 22. ех 1896. 99 2 — 3 С Т Е Ч А Ј. Расписује се стечај ради попуњења места управишела у срп. прав. великој гимназији карловачкој. Од компетента се тражи, да је Србин. православне вере и да је за гимназијског проФесора оспособљен. Са тим местом скопчана је плата редовног гимназијског проФесора са постигнутим квинквеналима и — уз право на мировину према „Миропииској уредби за народно-цркв чиновнике и проФесоре", потврђене прев решењем од 10. јуна 1895. — са управитељским доплатком од годишњих 300 Фор. Комнетенти имају сво.је ваљано устројене молбенице потписаноме Цатронашу до 1. (13) авгусша 1896 тднеши. Из седнице Патроната српске православне велике гимназије, држане у Карловцима 12. (24 ) јулија 1896. године. Председништво Патроната.

Претплата, оглаои, стечајеви и рекламације шаљу се Админиотрацији а осталп рукописи уредништву „Српског Сиона" у Карловце. За огласе, објаве и стечајеве илаћа се 6 новч. од једног реда ситнпх слова, а за жиг сваки пут по 30 новч. — Непдаћена писма се не примају. — Рукописи се не враћају. „Српски Сион" излази сваке недел.е на целом табаку. Дена жу је: За Аустро-Угарску, Босну и Херцеговину на годину 4 фор., на ио годпне 2 фор., а на четврт године 1 фор. За стране земље : на годину 5 фор. Из Србије прима претплату књижара В. Валожића у Београду. Поједини бројеви стају 10 новч. Штампа: Сриске Манастирске Штампарије у Ср. Карловцима.