Srpski sion

СТР. 448.

СРПСКИ

6Р. 14.

СТЕЧАЈ. 56 1-2 На основу ретења елавн. Епарх. Школ. Одбора будимског од 1./14. Јула 1903. Е1ПО. 698. 700/89. ех 1903. раеиисује се стечај на уиражњено учитељско место у Срп. Титошу (ЕасгТбШ)8, Вагапуа). Плата је следећа: За редовну школу 600 К, за повторну 80 К, 7 ј / 2 ланаца ораће земље, 1 ^/^ ланац ливаде на коју учитељ порезу и еквиваленат плаћа и 60 К дрварине и у сеоској шуми толико, колико прииада на земљу, слободан стан уз школу са 2 патосане собе, 2 кујне, подрумом, јестичаром и шталом и кућном баштом, од великог укопа 80 пот., од венчанице 80 пот. Општина за сада има перовођу, ну у случају да се садашњи перовођа захвали или по своме

звању одавде премести, учитељ ће имати за перовођство и рачуновођство 24 К, годишње. Дужности су школском уредбом прописане. Могу комиетовати само .оспособљени учителзи, који имају испит из мађар. језика. Изабрани је дужан приликом сваког богослужења певницу држати. Рок стечају 17. (30.) август 1903., када ће се и избор обавити. Изабрани је дужан одмах место заузети. Лична пријава узима се у обзир. Компетенти, који се желе лично пријавити, имају то на свој трошак учинити. Из седнице месног школ. одбора држане у Срп. Титошу 20. јула (2. авг.) 1903. год. Лаврентије Томић Тодор Бошњак перовођа. председник.

ДРУГИ ОГЛАСИ

ЗБОШИВНШЦ Н ФШРШ ГВОЗДЕНИХ КОЗА ЗА ЗВОНА АНТ0НА НОВОТННЈА ~ЕГ ТЕМЕСШВАРЗГ, =Ш= Е ЈР ГКС ХД; XI

препоручуЈе се — оа гаранци^ом на више година — за израду нових звона и за преливање пукнутих звона у свакој величини, као и за целокупно хармонично удешено звоњење, провиђено са круном од кованог гвожђа, тако удешеном, да се звона по вољи и лако могу кретати, ако би се на једном месту излупало, чиме се звона сачувају да не пукну. Особито препоручујем од мене изнађена и мпого пута одликована патентирана са отвореним одунгсама прови^ена звона, која су у горњем делу — као виолина — са отвором у виду Фигуре 1 нровиђенаи зато имају дуготрајнији, снажнији и дубљи звук, него звона по старој сиетеми прављена, тако да се овако једно патентирано звоно од 327 килограма изједначује са звуком других по старој системи ливених звона од 408 килограма. Даље препоручујем козе за звона од кованог гвожђа, у тороњу слободно стојеће; звона или шоље за сатове од метала; прављеве отарих звона са крунама од кованога гвож|а. — Звона у тежини од 300 килогр. на ниже има увек готових на стоваришту. 14—25 ех 1903. Илустровани ценовници и прорачуни трошка бесплатно и Франко. На миленарској зеиаљсној излотби у Будимпешти 1896. награђена са великом миленарском медаљом.

®Р

пСрпски Сион" излази сваких 15 дана на 2 нела табака. Цена му је: За Аустро-Угарску, Босну и Херч,еговину на годину 8 круна, на по године 4 круне, а на четврт године 2 круне. З а стране земље : на годину 10 круна. Поједиви бројеви 20 филира. Претплата, огласи, стечајеви и рекламације у року од 15 дана шаљу се Админиотрацији I остали рукониси уредништву „Српског Сиона" у Карловце. За огдасе, објаве и стечајеве илаћа се 10 филнра ОД једног реда ситних елова. — Неплаћена писма се не примају. —Рукописи се не. враћају. Издање и шт?,мпа: Српоке Манавтироке Штампарије у Ср. Карловцима. 501, 1903.