Srpski sion

1Ј р 678.

ОРПСКИ ОиоП

Б р . 23

„Ексхорте и проповеди." — Решено је свега 113 предмета.

Извештај о седници епарх. конзиеторије темишварске, држане 5. (18.) октобра 1904. год. под председништвом Његовог Високопреосвештенства Госнодина Епископа Георгија. Позват је окр. протопрезвитер Т>. В , да на позив министарства просвете и цркв. послова поднесе објашњења у погледу презимена забавиље В. односно Г. Л. — Узета је на знање одлука саборског одбора у погледу поделења стипендије Петра Боасића, Јовану Јагедићу, правнику. Позван је ј. А. П., да ј. Д. М. исплати његово потраживање. — Уручена је бракоразводна пресуда епарх. конз. бачке Ст. М. — Улозкен је призив против одлуке грунт. области у предмету пристојбе на закладу М. Гајчић у В. Кикинди. — Потврђен је избор ј. С. Ј. за пароха у Кетфељу. — Стављен је у стање мира ј. В. В. лични парох. помоћник у К. и умољен Високосл. саборски одбор, да му мировину у течај стави. — Узето је на знање изјашњење ј. Ј. П. пароха из В. на пријаву Ст. из Б. — Узет је на знање исказ окр. прот. В. К. Ђ. Вл. о тамошњим катихетама и катизизацији, уједно су позвати и остали окр. протопрезв. да сличне исказе поднесу. — Постављен је за админ. упраисњене парохијо у Ф. свршени богослов Д. П. из Срп. Ст. М. — Узет је на знање извештај референтов, да се је за парох. место у Ч. пријавио само ј. Г. В., а за прот. помоћ. у В. Бечкереку да није нико молбе поднео; савезно с тиме позвана је пр&восл. срп. црквена општина у Ч., да се изјасни, је ли вољна с тим једним компетентом обавити избор пароха. — Узет је на знање извештај референтов у погледу расписивања стечаја у С.; одбијена је молба прав. срп. • цркв. ошптине у Р. у истом предмету, док се иста не организује; позвана је црквена општина у Г., да поднесе изјашњење, да ли је цркв. скупштина, у којој је требала донети изјашњење, да ли прима јединога компетента ј. И. Н., била законито сазвана; одбијена је молба цркв. општине у К. ради расписа стечаја из разлога, док се пкрох. дом не испразни, у којем се сад школа налази, и док надлежна епарх. власт не донесе решење на молбу исте општине у погледу снижавања свешт. плате. — Узето је на знање изјашњење ј. Д. Ч. пароха у Ђ. на пријаву М. 0. — Удовољено је молби ј. Д М., којом повлачи уток свој улоавен на Митроп. Цркв. Савет због не припуштања избору пароха у Т. Ст. М. Позвана је црквена општина у III. да се постара за ваљаног појца црквена. — На тужбу ј. Б. Г. против роман. свештеника у К. решено је обратити се на роман. конзисторију арадску. Молба јером. В. П. издата је на изјашњење цркв. општини у Ф. — Умољено је подж. звање

тамишке жуп, на молбу игумана Стевана Нико лића, да обустави оврху против неких Срба у св. Ђурђу. — Одбијена је молба неких станоп ника тиса-хиђошких, да им се за админ. постави сврш. богослов Ј. Т. — Позват је ј. М. Д. парох у Т. К. да потраживање 0. К. исплати. Издата је на изјашњење тужба А. П. јереју А. Ст. админ. парохије у И. —- Уступљена је молба <Јт. Р. из Деске цркв. општини, да на њу извештај поднесе. — Узето је на знање изјашњење окр. протопр. Ђ. Ст. и др. на пријаву окр. прот. Ђ. В. — Решено је свега 79 предмета.

В е с т и. Павлу МарковиБу-Адамову професору Карловачке гимназије, књижевнику и уреднику „Бранкова Кола" 3. (16.) новембра ове године навршило се недесети рођен-дан, а уз то му се ове године навршује тридесет година књижевнога рада, двадесет и иет година проФесорског рада и десет годпна уређивања „Вранкова Кола и . Том приликом је за знак признања топло поздрав&ен са свих страна. Поздравили су га другови, грађани, пријатељи, познаници, поштоваоци и сви органи наших странака, речју поздравио га је признањем п добрим жељама цео српски народ. И ми се с великим признањем прндружујемо тпм поздравима и да можемо ми бисмо из свих тих поздрава извадили оно што је најлепше и најпскреније, па да му сложимо честитку. Необична је и врло ретка је у нас појава да се ми, растровани личним и страначким страсгима до уништавања, можемо ипак сјединити у изразу поштовања и признања једној личности. То је бар знак да се та личност својим животом и радом увви сила над личним и страначким моментпма, и да она идеја, коју је та личноет истакла на челу свога листа, није за њу шупља фраза, него је Паја Мар ковић-Ацамов прави заточник те идеје. Но тај суд не изричемо мп само по ономе акорду, како је одјекнуо 3. (16.) новембра, иако би и тај довољан био, него и јачега разлога за то имамо. Уредник „Бранкова Кола" заложио се за ту идеју, не као пробитачном по себе, него сз прегорењем великога личнога губигка. Па сада, када стојимо код ове истините тврдње, у недоумици смо е да ли да узмемо озбиљко све оне поздраве, који хоће речима да загреју?! Како далеко стоје речи те од примене на делу! Или бн зар смело бити да „Вранково Коло" нема ни толико претплатника, колико је потребно да се без материјалне штете уредникове издржава, а да не говоримо о хонорару таковога уредника, који о њему зиа ваљда тек кад га издаје. Нека се страначка домаја и на делу прикаже као у речи, која је обично нразна п пуста. Ватајмо се једног кола! Хвала Ацамову ! Свегао му је образ на дивану ! со Уредник: Димитрије Руварац, протојереј.

Издање н штздша: Српвке Манаохироке ЦЈтампарије у Ср Карловцима. 667. 1904