Srpski tehnički list

искорени рља раван патарена и да о

БРОЈ 11 и 12

од десет година, рачунајући од дана, кад грађевина буде готова.

Грађевине пак, с једним спратом (приземни) ослобођавају се од порезе на приход за време од пет година.

Прелазно наређење.

Члан 38.

(ве оне грађевине, у којима су смештене радње, које се према одредбама овога закона не смеју са лица улице обављати а затекле су се кад овај закон ступи у живот, морају се у року од две године дана преправити, тако, да се у њима више не обављају радње које овај закон забрањује.

СТРАНА 198

ници

Исто тако и сада постојеће зграде са стране улица, морају се у року од две године дана преправити тако, да одговарају прописима овог закона.

Ступање закона у живот.

Члан 99.

Закон овај ступа у живот од дана кад га Краљ потпише и тада губи силу Највише решење од 14. марта 1861. године ВБр. 564. Зборник 14. стр. 34.

Закон је санкционисан !!. декембра, ове године, те дакле од тога дана и важи.

оази ——

ПИВА С МИНИ

+

ТЕХНИЧКИ ГЛАСНИК

Стање радова на Сибирској железници сад је овакво: укупна дужина износи 7946 Кт. У саобраћају је 2831! Кт. и то почетак Јекатериненбург-Краснојарск са 2428 Кт. и свршетак Графскоје - Владивосток са 408 Јап. Сада се гради на дужини 2982 Кт. а претходни радови се врше на остатку од 2133 Кт. Према томе види се да је колосално много урађено, да дакле руски министар грађевина није бадава правио студије у Северној Америци. Трошкови око грађења по предрачуну износе 371 637 703 рубље, рачунајући рубљу по 3 дин. чини |114913 109 динара; ну при коначном обрачуну свакако да ће нешто више изнети.

Рег ргакт. Мазећ. Сопзт. ~ 44. 1896.

ИНДУСТРИЈСКИ И ТЕХНОЛОГИЈСКИ ГЛАСНИК

Берилијум (или глудинијум), нови лаки метал. Платина, која је нешто слабија од гвожђа, а при томе мека, растегљива и ковна као бакар, одликује се, као што је познато својом тежином; она је око 21у, пута

тежа од воде, дакле превазилази у томе злато, које је око |

1952 пута теже од воде. Антипод платинин, исте боје: алуминијум, баш на против значајан је са своје лакоће; оп је једва за '/, онолико тежак колико платина, јер тежи од прилике Фу, пута колико исти волумен воде. Сада се, као супарник овим металима појављује, тако исто бео метал: берилијум или глуцинијум. Он је још лакши од алуминијума, јер његова тежина не износи И тежине алуминијумове, а лако се обрађује као и он, жилавији је и у ваздуху као и у води, па чаки у великој топлоти задржава на својој површини металну чистоћу. Њега је 1827 први пут добио УУоМе" до скора, није био од практичкога значаја, због веома велике скупоће. Али како се он сада из његових руда добија, електрицитетом, то му је и цена спала на неких 190 динара по килограму. 'Та је цена према алуминијуму још једнако велика, али је ипак десет пута јевтинија од платине. Извесно да ће цена још и даље опадати те ће због своје веће лакоће моћи успешно да се бори са алуминијумом.

Рег ргакт,. Мазећ. Сопзтг. % 47. 1896.

Нова метода за консервисање дрвета, — Поред многобројних метода, за које се данас зна да се употребвају за консервисање дрвета, наводимо и ову, коју је ту скоро изнео Кпетеегпа.

Са дрветом се манипулише сасвим онако као и при импрегнисању креозотом, само што се место креозота узима нафта у којој има растворених тешких уља и смоле, које се материје добијају при дистилисању петрола. Кад се импрегнисање сврши, онда се дрво загрева, те да тако изветри нафта из њега: смоле и уља остају у дрвету и чине да оно не пропушта влагу, да дакле не може да трули.

Те бете СМП. Х% 27. 1896.

САОБРАЋАЈНИ ГЛАСНИК

1411 Кит. дугачки део Западно - Сибирске железнице од Чељабинска до реке Оба предат је саобраћају. Ва сада ће возити само мешовити возови са просечном брзином од 28 Ктл. од нове године пак увешће се и брзи путнички возови. Онда рачунају да ће са просечном брзином од 38 Кт. на час дужину од Петрограда до Колвана на Обу, у 4178 Кт. моћи прелазити за 454 дана. Нова пруга додирује осем Чељабинска са 12.000 становника на јужној падини Урала, још само вароши: Курган, Петропавловск на ИШшиму са 17000 становника, главну варош Акмолинске области Омск на реци Ому, са 38000 становника и Кајинск.

Рег ргакћ. Мазећ. Сопзтг. У 48. 1896.

Ново бројање часова, — Белгијски министар железница, г. Уапдепреетђоот, пре кратког времена је усвојио бројање часова од поноћи до поноћи, дакле дан од 24 часа, на место досадањега бројања од поноћи до подне, дакле 2 пута 12 часова. Према томе је равличне управе његовога министарства, као железница, пошта, телеграфа и пароброда између Остенда и Довра позвао, да од !. маја идуће године све возне редове и у опште све саобраћајне публикације по овом систему удесе.

Последњи међународни железнички конгрес у Лондону 1895. изјаснио се у корист ове реформе, која је

25