Straža

С Т Р А Ж А

Боо|'171

..„Спии-2

Румунија и Немачка — Немачка се преварила у своме надању БУКУРШЈТ, 25 јуна. Румунско посланство у Раму издало је званично Саопштење, у коме се износи да тренутни руски н *успеси у Га>ицрји нису ни најмзње обеспокоји дужове румунских политичара, и неће непов љно утицати ка даљи ток преговора са Четвпрним Споразумом, као што се V то надч р е Немачка и Аустрија.

Грчка и Једрене — Сиец. извештај ,Стражи“ СОЛУН, 25 јуна. Напуштање Једрена од стране Тур?ка изазвало је у грчким војним и полнтич им круг врм1ч^ђење Према једној депеши из дтине, коју доно и ,Л’Оаинион“ напуштање се има тумачтти као последица споразума између Бугарске и Турске. На навгљивање Немачке Турска је најзад пристала да уступи Бугарској Тракију, под услов м да сва остане неутрглна до крија рата. Сантј аго .

Храл ферЗпиаид — Румуиски крал, оболео (Спец. взвештај) НИШ. 25 јуна. 8.55 вече Према једној депеши коју је добало румунско послгн ство из Букурешта, враљ Фердинанд је пболео. 60лесг је теже природ**. Али, с обзиром на I пољче дсгађаје као м на ситуацију у унутрашњоои билтгно гочу болести се нећ? итдавати. Јовановић. Ј(а ЈИуЗросу — Очсмујо ое помо!> ИталнЈе АТИНА, 25 јуна. Са Мителене јааљају да је савезничкз флота успела да са успехом бомбардује неколвко утврђења у дардавелском мореузу. Јако утврђење Мудрос бомбардовала је фракпуска флота и успела је лауњ^муискрца јед н део своје посаде. Очекује се италијанска фаота. која има дапогпомогне операције у Дардаиелима, па да с приступа огштем нападу. ђугарск:) и /умунија Ловратак румунског посланика Софија, 26. јуна. Повратку рунунско! носланика г. Дерусија придаје се у овдашњим политич;<им круговима велики знача . Г. Д«руси је пре три дана отпу товао у Букурешт по наро чатом позиву своје владе. Говс1ри се, да г. ДеруСв носи нарочита дипломатска документа, која су од огромног значаја по даље од вОСе измеђ / Бугарске и Ру муније.

ја нксам знао да сте ви полтрон Официри су се пралично изненадили, а војници рс коше иеђусобом смејући се: ,Томг је, вала тур добро испрашио“. Ускоро по том изчезао је од нас Ватије, и једног дана изненадно н’с је снојим доласком генерал Себ/иггијан, који је предузео команду над нашом дивизи;ом. Ми смо очекввали Од њега многа дела ч многе подвиге али нас је он обмануо у свету. Одатле се кретао правац нашег марша ка Дини. Ми вапустнсмо поново главни друм, и вдућег дана гаиђо Смо на Русе, већином ирвено обучени коа^и. Дошло Је до о#‘ <1>ег сукоба са иредсг» »ламз; бнло је убода п* сабље а и рана од у/ршума, Једног смо ко* <*ака заробилв; он је бно одмах свргнут с коња и у* пућен у Валну, да тамо буде од иадлежниж испитан, — Насгаавће се —

Л^расгос пок. Хаотвцгу Сутра 27. о. м Коаљев ска В ада приредити у нвшчој счбораој цркр-и пграстос, великом српском цри[атрљу пок. Харгвигу. Надлежнч мзнистри, ино страних де 1а и пр- свете издали су већ потр^бна наређења о томе својим ше фовима. Пошничко пшња Народни погланик г. Ур;.ш Ломоваћ упутио је питање Г. Минисгру Вој ном. којим га пита: З.што се војницима шумадискс аквазије не раздаје ново г дело, кад оде;а има. Свдниш Ивтрчичог Одбора Јуче су чласози Истражног Одбора одржали своју седницу, на којој је рсшавано о плану њихсвсг будућег рада. ОауђШЦЈ К М\№ ПрестодонЕследник Алек санд р потписао је указ којим се овлашћује министар војни да може п >днети Снуп штини на рсшавање предлог закона о допуни чл. 10 зак. оустројству војскз.Ова занонска доауна односи се на неке употребе у вој ц< за време рзта оних чојних обвезника, који се нзлазе у притвору. под судом или под ислеђењем, и на издр жавању казне I о азврше ним судгквм пресудама. Унапређење жвлшчара Наш дописник вз Ниша јавњи нам, ла се у мини старству грзђевина фрси рано ради на већем указу, којпм ће битв унапређен знатан број железначарг. Ми овај коргк г. Јанко вића најтоплије поздравља мо. Јер, збиља железначз ри, каша пета арМија свсјим г.риљежннм и савесним радом оао ј д потпуно и за служила. Ко је г. Кгпетановић? Зато што г. Капетпновић, адвокат Трамв јског Дру штвз, жели да уцена в по* трошаче и општину са оним његоввм фамознич ултима тумом и неће ца пусти трам ваје у сасбраћај, молкмо наше читасце ко би шта знао да нам взволе послатв ма какве под тке о ње гову не авесном раду као адвокату, хоћемо да га при кажемо публици у правој боји. Дпскр.ција рукописа биће зајемчена. Помоћ бвоградши јвврвЈниа Црквгној школској ј в рејској беогрздгкој општи ги Минвстар Грађевина о творио је кредит од 2000 диаара.

црхг, Грегопић, Косма!скл 2ЈГ

Ко њ«га шш«? Ономад је ц вилки жандарм отерао Фрању Вагш рз у Управу, који је про нео вест да су Аустријанпи тукли Италвјане. Кад су га довелв у Управу Втгнер је у ходнику гсворио да му сви могу да пљуну под прозор. И заиста Взгаер није кажњен и ако је већ толико пута чинио услуге Аустријв. Ми се после св д га онога чудимо и питамо: ко њега штити? Зар наши грађтни могу бити кежњз ванн а Вагнер не Соам та, па ма од кога то долази/о Бмтољска свечаност Повтдом завршен! х аспита у Државној Трговач кој Шк.ли у Битољу. при р>ђено је свечано закључе ње школске године После службе Божије прочитане у пцене учрникц у двор «гцч Б.тољгке Гамнази^е Др. г. Вол. Бајкић одржао је сјајан говор о уло ;В и значају Трг. Школе у Би тољу. Овој свечаности првсустаовали су командант дивазије, пук. Јанковић, начелник округа г. Мил. Јовановић, пррдседник општине и многи д ,ч уги угледнији грзђани. Ученици су показали сјзјан успех Ми се радурмо. Че ститајући најсрдачпије уче ницама и директору школе који, познавзјућз вр/го добро значај ове ш^оле, није жалио труда да ученици по* стигну таказ успех. Опет нема ж^жица Већ недељу дзна како јг Београд ос»а > б<з жижица, нико се апсолутно кг брине о п треби жижпцз. Срамота је и гр хота шта се све ради са Беогргђанима. Ж«лбв мфецф У мгн старству унутрашњих дела стигло је преко 40 жглба по којима се жало кафешје н< полициску власт збзг тога, што им полициска власт забрањује да држе створене кафане до 10 сати у вече. Бео грздске кафеџчје жадиде су се противу Управе вароши што је ова дозвош-.а појединим кафњама да раде до 10 у всч Џа Рунабу Иеко/шно речи о бродарснмм друштаима Како је пловидба рек м Д наћом од гелаког значаја за наше операције, вије без интереса уоозаати на ше чвтаоие мало више са дунзвским бродарским дру штвима. О томе су од псчетка европског рата нзишле пе<олике студије на рззним европским језицима, које опширније или конц 1 зније излпжу значај Дунава и његоре пловидбе за операције г зздржавзју се нар чато на улози п 'јединих бр дар ких друштава. О.им срлског бр дарсксг друштва, које је услед рата са Аустро Угарском а у сталиој опзсно:ти од мочи тора морзлообустачити свој редовни саобрБћај Д\навом, постоји још пег вгликих бро дарских друштава дун?в С»их, о којима ћсмо посе биЦе прсггворити по ко ју реч: 1) Првч брод рско дру штво на Дунаву. Оно је некад било приватно и имало само субвенцају аустро-у гар:ке владе, а сад је зз вод аустро упрске државе. П овни парк овчга друштва износи 134 параброда и ре моркера, 834 шлепова; пело купна тонажа броји 436,264 тоне, а вредност достиже 90 милиога франака 2) Ру:ко бродзсско дру штво освовано 1890 год.

Њ ров пловни парк износи 13 путничких пароброд?, 11 реморкера, 108 шлепова. Вредност достиже 15 милиона, товажа 80 000 тона. 4.) 1913 год. постало је Румунско дунзвско друштво са капиталом од 7 и по милн на Оно има 4папобро да, 4 реморкера и 66 шле* пова. 5) Мађарско бргдарско друштвг, које је основано С ’ капиталом сд 12 милио на. Њгга помаже маћарска «лада. Пловни парк износи 14 пароброда, 34 реморке ра и 250 шлеповт, ’са то наж"М од 120.000 тона. Осим ових великих дру штава врше још трговачку службу Дунавом око 603 штепова Са тонажом од 486 995 тона. „Б. Н.“

вана, чији је сопственик хтео да уцењује иотрошаче али му полиција дође главе.

Ото Вајс Такве сте (АФОРИЗМИ) Како чујем, постоји негде у Западној Индији једна жена која нерадо шпионира. Многа жена не налази да јој нешто недостаје, док не примети ла њена пријатељица то има. —

ш

— Дввљеље у лонцу. — Олга из Невесињске улице. — Улична борба око јагода. — Драгиња и Христина Пасуљка. — Прикривен дуван. (Забелешке једног цушала) На Иван-дан 24. о. м. десио се немио догађај за Јозефа и Ану Штрауса са станом у Шуматовачкој улњ и бр. 31. Њихова малз Ружицз мило дете од 2 године играјући се по кухињи сама, баш у времену кад је мати била у послу, добауља се до једног лонца у коме је било воде, свега за 10 см. од дча, омакне се и упадне глзвом у лонац тако, да је одмах после г.еколико минута наступила и смрт. Мати која је била у послу, није јадница на слутила шта је с њеним дететом, већ кад се вратила из шупе где је дрва цепала затекла је дете мртво. * * * У, Невесињској улици бр. 4 у павиљону позади куће, чују се увече веома интересангни ргзговори који утичу на пролазнике да се увек морају задржати, ради сазнања какво је то друштво што свако вече, кад падне мрак ужива. Полицији је пошло за руком да сазна да ту стануЈе нека г ђа Олга, чије презиме нико не зна. па ни полиција. „Му итернје* односно посетиоци овог павиљона знају је само под именом: „г-ђа Олга из Не весињске улице*. На Иван-дан орила се песма у интимном друштву мушкараца поред добре старе комо вице и грчког коњака. По кад кад чује се и који други женски глас: то су оне „јаче“ женске и? „аеропланског оделења" са жутим пасошем. Си :оћ напр уз ладне шпри цере весело су ћеретали у ладњаку, ту се виђа Вида „Виолет*, Ве .а из Баба Вишшине улице и друге јаче куће, тренирају се за „рововску борбу". * * * У Србобранској улици развила се силна расправа око тога која је поштенија Драгиња или Христина Пасуљски. Христина је частила најгалантнијим епитетима Драгишу, што је ову изазвало те је морала да пређе у офанзиву, нешто јез> ком а нешто рукама чупајући кике Хрисгинине, Драгиња је „освајала* једну по једну позицију. Свет се искупио око њих, нарочито жене, и посматрајући са „треће галерије* коментарисале су исход »зараћених* страна. Ни земљи није било лако од оне лзрме и жен ских језика што су причињавале жене са треће галерије. А изреке и псовке Христинине и Драгињине достигле су врхунаца жеиског језичлука. Најзад се ствар свршнла иа томе, што их је жаца одвео у квар*

Љубица Стојаповић и Милева Вукосављевић покушале су да краду јагоде из баште Стојана Тодоровића али овај благовремено примети. и појури их. Јурњава је грајала прилично дуго. У Видинској улици их је стигао Стојан и ту отпочео да лема, док је он једној опалио шамар она друга покуша да побегне, сад Стојан напусти прву и потрчи за другом Стигнувши је излема и њу као што треба у томе стиже жаца н потера их сви троје у хварт. 1и мгс • д с. п. - XV' Били смо гећ изнуренц непрекидним мзрш м и сада смо гш 1И ни сами ие знајући како. Најзад пргко неког трња бсца и пањева иЈађосмо на не и др>м. где Се нађосмо са команд->ром трећспозивзца Поноћјевећ била превзлила и наступао је 7 август Док је комаи дчр давао потгоручвичу о бавештењч, ја Се прућчх п земљи и у тренутку заснг х. Трже ме глас једаог треће позивца, који ме грчбуди и рече, дч су наши већ оти;п лв. ПоЈ р х за њимл, тету рајући се кр >з мра и једва их нађ х. Нксло ј ш .^уго ишли, па он а у јеаној шумг ЛГГОСМО. 3 ЛУКЛИ Ск'0 сг у пачрат (буј 'д) прес вани је д?н уз друг: г. да би нам било топлије, али од хлад ноће једва да смо нешт > мало продремали. У ггсвитак растурисмо се ис.читујућ непри^атеља. Ја ост?х крај потпоручника, еоме сам одређсн за срдснан а Опрезао смо а еравл ч <ли оном месгу где је требао дч буде нетрија тељ Али њ>.га није ту било Синоћ себи.т улогорио (ње гова предходниц ) на Гвоз ; дачтом В<су, алч, како из-ј глгда понука 0 се Испативзли см сељаке, који н?.м р к 'ше да је гл вни логор у пољу код Баћ?вц\ Покушах да с<бч озо објасним и дз дов^дрм доггђа|е у везу Још г д саме зоре чуга се јаке и уда љенч гопогскд паљба. Тут -т-ало је к?о да се кзкаа вгдрка кугла котрљт по да скзма. Нема спо; а, т.>мо доле ни 1 Дтаиу. код Про ! слзп., близу П цке водила 1 се огор енз б >рба И можда; су т. мо Аустријанци већ' потучени, те се и о>и оаде м^рају што пре чвстити с нашгга зе^љ чта А тако је и било. О. о 10 ч. поче топовска паљба да слаби и да се б ижи Д дин ■ и I чега закључисмо ла су Аусфи јавцч п т/ч.ни и ла с* по вааче. И ми потако наступ м ка Баћевцима У ;одне смо н Б 61 чком п љу *од брда Б бије. Ту налаз 1, мо мчого на;ода у абегу у 12 и по час. крећем се натраг на Звезду, да носим извешта' мајору и у 2 и по ч. већ Сам код ње а Ту (а н и пр е н ћчо. — Настааиће се. —

Доедедње веета У Дарцанелима СОЛУН, 25 јунз. Са Митнлеве јављзју да су савезнвчке трупе гд би/;е напгд, који су Турти покушала д» изведу. У оном напзду Турпи су поетрпели ужасне губиткг Грчка скупштина — Специјалзн извештај СОЛУН, 25. јуна Дан отварања парламента у.врђен је аа оО. јун . Парламенат ће огвор^ти Гунарис, са опширним взве штаЈем о спољној ситуацији и држању Грчке. Гунзри ће тр»жити повере еоаплрлам нта. У противном скуп штина ће бити распуштенз. САНТЈАГО Сбојеручко иисмо шшјанског кралг — Специјалан извештај РИМ, 25. јуна. У овддшњвм пОлитичким кр; говима говори се, да је кргљ по тднсм свом р| ђаку послао руаунском крв љу сеој'ручно писмо И а :о је садржзна паема најнећз ттјна ипак се сазнаје да ће оно бнти од аоесудног знв чаја по даље односе ИЈмеђу Румуније и Силе Четворн г Спопззчма.

За добровољце За наше хргбре добровољце који <*а пушком V р\ци стоје на мртвс ј сфсжи у одбрани Српств! и з. Иквалиде Савеза Д. бровољаца приложили су преко нашег уредшштв..: Пренето из прошлог броја 891.90 дил Коста Јеремић, трговац и Александар Јеремић, рачуноиспитач, за покој душе своме покојном оцу 20.— „

Свега 911.90 дњ.

Ннтоније Ђорђезиђ ШПЕДИТЕР ___ БЕОГРАД СаВА Ј вља својим муштервјама и осталом трго вачком свегу да арши експедкције како увозтако и провоз за унуграшњосг Србије. П7 ( 2-10

Н Прво Српско Дцуштв) за осигур ње пркма сге го лове оснтур н. 1 од ппжара. Друштвеке канц д л:рије нлазе се у Београду У палзти Промстне Банке 192.1-10

„СРБИЈн

Код Косте СтоЈановића ;органџије у Будимској улица бр. 34. полициска власт нашла је један сандук прчкривеног ду-

мисли Једнакосг је увек најчвршћа веза у љубави. Вер. Краткоћа је корен вицз. Вер. Чистина је сге чисго. Вер. Свако је себи најближи. Вер.

Канадеко брашно јОДЛИЧНО ЗА РАЗВЛАЧЕЊЕ. КАО И СВУ ЈОСТАЛУ КОЛОНИЈАЛНУ РОБУ, ДОБИЛА ЈЕ | = КОЛОНИЈАЛНА РАДЊА = МИТРА ЗУКОЗИЋА Београд Теразије у дворишту

|Изашле су из штампе све три књиге сензационог романа Ане Карењине од популарног писца Лава Тодстоја а у преводу јМидо]а К. врегвновића, проф. јНОВО ИЗДАЊЕ НОВО ИВДАЊЕ | Све три књиге стају 8.— дин. Кшижари добијају рабат. " 1ШШШГ1Ц 3—3 I

ш

ТАМГ1АРИЈИ „СТРА ЖИ* г.отребна су двз окр.тача

Сапун за бријање Г. Г. Колегама најтоплије препоручујемо по 5 дин. килограм. Брков°за, бриљантина, у флашицама и кутијама, козметике и фиксипа. Ц*не солидне. Краљ. срп. двор. фрнзерм БРАЋА Г ДИМИЋ 175 2—2 — Београд ичм И1 и ич Цј тотш 1 т

1 1

|11т*чгц-.«)* Ло«г. Г»егоп* 1 и - Косм’«;*'« 22

Ооговопвм уоедн»к Добои* 01 е Миладмновић Макевзжеаа За