Šumadiska divizija I poziva : 1915 I

17

и поред дубоко урезане патње после тешко преживелих дана, огледала се радост, задовољство, понос и гордост. Сваки је схватио, да су поднете жртве биле и потребне и неминовне. И преживели дани, када се старешине нису одвајали од својих војника, ојачали су ону чврсту и невидљиву везу између старешина и војника, и ојачали веру војника у спрему и способност својих старешина; и ови су дани били непресушно врело за старешине у погледу спреме, подизања и одржања морала код својих војника, изношењем херојских дела појединаца и целих јединица.

Али за одржање и подизање морала морала се трошити огромна енергија. Било је потребно прво физички ојачати војнике, савладати заразне болести, изазвати у њима душевно задовољство и појачати и одржати ред и дисциплину, а обуком и наставом спремити и отклонити уочене недостатке, Није се изгубило из вида и вршење верских и националних обичаја, као духовна храна. И на свему овоме радило се колико се могло, знало и умело. И ко је у пуку уложио више труда и био способнији постигао је више успеха, што се јасно показало у насталим борбама. |

И у колико су заразне болести опадале, а обука и настава напредовале, и морално се стање појачавало. ИМ тек 6. јуна забележено је у операциском дневнику да је морално стање врло добро, а 28. септембра: „Здравствено и морално стање одлично. Осећа се велико расположење код официра и војника, што иду на источни фронт и да се боре противу Бугара“.

6) Здравствено стање код људи. Непрекидне борбе у 1914. години под тешким приликама, дању и ноћу, исцрпеле су физичку снагу храбрих бораца. О смени и одмору није могло бити ни помена. Услед оскудице у трупама јурило се из _ једне борбе у другу, са једног краја на други.

Наступила је и тешка душевна депресија, као последица

напуштања дела Србије 1914. године до Колубаре и страшних призора, који су се одигравали код избеглица на очиглед пука, као и долазак на територију одакле се пук рекрутује — и све _је ово ослабило и телесну снагу храбрих бораца. Крајња се оскудица осећала за време борбе у 1914. год. "у оделу, обући, преобуци и храни. Војници су били без ши њела; ноћу нису имали чиме да се покрију, а јесења киша пробијала је до сржи. |

И под овакво тешким душевним, материјалним и хигијенским приликама, заразне болести нашле су плодно земљиште за своје развијање. И тада оскудица у лекарима и потребним _ средствима; оскудица у удобним локалима за болнице, заразне _ болести почеле су се нагло развијати. Мало позната болест пегави тифус (пегавац) задавала је тешке бриге.

у ____ Штумадиска дивизија | позива, 1915. 2

И

пљоањ=+

РбеЉаа. к— Фа.

МУЛЕН "и