Šumadiska divizija I poziva : 1915 I
28
пенастих утврђених линија снабдевених препречним средствима, као и на прикривени саобраћај.
„ж) Поседање положаја. Непријатељ је вршио поседање положаја у више линија. Наша пешадија тежила је увек да поседне положај непрекидном линијом, па чак и она места која су одлично стављена под унакрсну ватру суседних стрељачких заклона, што је ишло, разуме се, на уштрб распореда по дубини, поводом чега су почасне резерве биле слабе, а често се остајало и без њих, што је било на штету парирања непријатељских бочних напада. |
„3) Испад. Непријатељ је врло вешто вршио изненада делимичне испаде.
„и) Обезбеђење ш извиђање. Непријатељ се на маршу обезбеђује слично нама. На свима правцима увек има коњичких · патрола, а за коњицом се одмах креће пешадија, и то више прикупљена, која се брзо развија за борбу, чим их наше заседе изненаде ватром.
„Непријатељске коњичке патроле често су биле заробљене или уништене. Слабије пешадиске патроле до десетине виђале су се у почетку рата и обично су биле побијене, а у другој половини рата више се нису виђале. Обично су маршовале више прикупљене т. ј. са предњом трупом предходнице развијене за борбу, спремне сваког тренутка да и оне ступе у борбу.
„На месту непријатељ се увек обезбеђивао бојним предстражама, али је на место стражарећих оделења одређивао целе и полу водове, Поједини војници из ових водова целе су ноћи отварали ватру против наших предстража у циљу отежавања слободног саобраћаја код наших престража, као,и у циљу спречавања приближавања наших извиђачких патрола. | „При дужем стојању на месту, непријатељ нерадо шаље патроле за извиђање. Обично врши препаде изненадном ватром (пешадиском, митраљеском и артилериском), осветљавајући предтерен ракетлама и светлећим куглама, те на тај начин врши проверавање да ли се и даље налазимо на месту где смо били. Овако ватрено извиђање и проверавање непријатељ је вршио нарочито ноћу по неколико пута. Извиђањем је доста тешко сазнати јачину непријатеља. За овај податак најзгоднији су искази заробљеника, само исте треба проверити.
„ју Начин напада. Непријатељ изводи напад увек систематски са тежњом наткриљавања браниочевог положаја. У равници се непријатељски војници много боље боре него на брдовитом земљишту.
„При нападу непријатељ врло често користи покривено земљиште, обрасле долине и јаруге, за упућивање колона за обухват или пробој.
„к) Лукавсшва у борби. У борби непријатељ употребљава разна лукавства, нарочито када је у незгодној ситуацији, као нпр. облачење својих војника у одело наших војника, употребу