Sveti Sava u narodnom verovanju i predanju : jedna od lako ostvarljivih dužnosti prema prosvetitelju našem

47

је, да у његовој парохији, у селу Стубли, слави Св. Саву 2 кућа породице Станојевића, званих јастрепчана, пореклом из села Јастрепца, у Ср. Власотиначком. Јанићије Живковић, сада свештеник у Лесковцу, док је био парох доњо-коњувачки, у "овом Срезу Јабланичком, казивао ми је, да у тој парохији славе Св. Саву: у Славнику 3 дома, Бошко Крстић и два одељена сина његова. Станко и Милорад, досељени из Црвене Јабуке, у Ср. Власотиначком; у Шрквици кућа пок. Стаменка Петровића, такође досељеника из Црвене Јабуке. Зарија Коњ стантиновић, бивши житнопоточки парох, сада окр. протејереј у Прокупљу, казивао ми је, да је онда, за време прошлих ратова, у Житном Потоку славило Св. Саву 15. а у Статовцу 4 куће, сви досељеници из Брода, у Ср. Власотиначком.

Као спона између ових јабланичких светосаваца и оних у Топлици служи село Горње Црнашово, у Ср. Добрачком, у коме има десетак кућа, које посте за Св. Саву и он им је једини домаћи заштитник. Староседеоци су; тојест као и остали добричани, а не насељеници после ослобођења (1877. г.). Даље, у Добричу славе Св. Саву: 2 куће Станимировића, у селу Бадњевцу; две куће у Речици; сем двеју кућа, цело село Пашинце п 1 кућа у Баботинцу, досељена из Пашинца, а, по казивању Анђелка Војиновића, раније тамошњег, сада нишког пароха, има међу њима и староседелаца и досељеника са Власине. У самом Прокупљу од староседелаца славе Ђорђе и Тодор Кркићи и породица пок. Стојана Качамака. У селу Шигољу 1 и у засеоку тога села Косшеници 7 кућа Богдановића славе Св. Саву и посте за славу. Доселила се после ослобођења једна кућа њихова из села Бишврђе, у Ср. Масу. ричком, 'Окр. Врањском, па се до оволиког броја 1915. г. били намножили. У Старој Божурни једна кућа, досељена из околине Пирота, слави Св. Саву.

И у даље крајеве разнели су слављење Св. Саве исељеници из овог источног изворног предела оваквог слављења: Например, претци Марка Младеновића, опанчара у Алексинцу, светосавца, из Врањског Округа су. У Доњој Пешчаници, У алексиначком поморављу, све куће посте недељу дана и славе Св; Саву као главну домаћу славу своју, а остала су им слављења преславе. Зову их црнотравцима, зато што су из Црне Траве пореклом. Тако исто посте за Св Саву и славе га. као свог домаћег патрона, 15 кућа Сим новића у Ђунису, у Ср. Расинском, Окр. Крушевачком, и један део суседног села Јошја.

У Реснику, у Ср. Сокобањском, Окр. Нишком, 5 кућа Ивановића, званих ћЋерамиџија, славе Св. Саву. Стари њихови дошли су из Гара, у Ср. Власотиначком, као ћерамипије. па се ту и одомаћили. Тако исто 5 кућа Момчиловића у селу Јошаници, у засеоку Шрвени, пореклом, како они кажу, из лесковачког