Svetozar Marković. Njegov život, rad i ideje.

84

ЈОВАН СКЕРЛИЋ

своје издржавање у виду разних пореза.

5.) Да сваки покушај народа да поправи своје стање влада угушује оружаном руком, изазива грађански рат.

штинских, према усвојеним основима; сретства за остварење друштвених закључака, одобравају се целим друштвом. П. ЕКОНОМСКИ ОДНОШАЈИ. С' ОБЗИРОМ:

1) Да данашњи економски одношаји имају у виду интерес капиталиста; почем је данашња приватна продукција узрок, што се радник, произвођач, налази у економском и политичком ропетву и да је радња, а по томе и радник, у данашњем економском положају само еспап, јер се он награђује само надницама, нема никаквог уплива на зараду.

2) Да давање и опредељивање рада припада појединцу. 8) Да иницијатива производње у земљорадњи и индустрији припада појединцу и да каквоћа и коликоћа зависи од конкуренције и воље појединаца.

4) Да елементи и сретства за производњу (капитал, алат, земља ит.д.) припадају појединцу.

5.) Да средства за саобраћај (железнице, пароброди, путови итд.) и сретства за кредит (кредитни заводи, банке, акционарске дружине итд.) служе само капиталисти, а не народу, и

6.) да се међународна измена продуката експлоатише у виду разних царина у корист владе и капиталиста.

1) Да економски одношаји. имају у виду интересе радника и по томе: да се приватна својина и приватна продукција замењује заједничком својином и производњом; да је економска јединица општина, и да сенаграда радника састоји у томе, што се свакоме подједнако осигурава умни, морални развитак и материјално благостање. 2.) Да давање и опредељивање рада припада општини. 3) Да се каквоћа и коликоћа производње опредељава. договором између општине.

4) Да сретства за производњу (земља, капитал, алат итд.) припадају општини.

5.) Да се умножење и унапређење сретстава за саобраћај опредељава договором између општине а на место кредита долази солидарност међу општинама.

6.) Да међународна измена продуката има за цел да олакша пропзводство и опредељава се договором међународним, а не конкуренцијом. Ш. БРАК И ФАМИЛИЈА, НЕГОВАЊЕ, ВАСПИТАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ ДЕЦЕ,

С' ОБЗИРОМ:

1) Да су данашњи бракови (фамилија) једна форма

1) 2.) Да полни одношаји мушкиња и женскиња би-