Učitelj
БЕЛЕШКЕ 89
Комисија за проучавање сталног надзора. Министарство Просвете одредило је г. г. Љуб. Протића, управитеља Женске Учитељске Школе у Београду; Сретена Аџишћа, управитеља Мушке Учитељске Школе у Јагодини и Д-р Душана Рајичића вршиоца дужности референта за основну наставу, да проуче уређење школског надвора у неким европским државама и да по повратку своме поднесу извештај с мишљењем како би се и у нас могао реорганизовати садашњи надзор у народним школама. О овоме смо већ рекли своју реч у нарочитом чланку.
»
Конкурс за ученике који ће изучавати Педагогику. Министарство Просвете расписало је стечај за четири питомца који ће имати да слушају Педагогику и њене помоћне науке на страним универзитетима те да их пошље о државнем трошку на страну.
Конкуренти треба да поднесу своје молбе најдаље до 20. септ. тек. год.
Компетовати могу учитељи основних школа који су евршили Учитељску Школу и били најмање две године учитељи, положили су учитељски испит по члану 29. закона о народним школама или су стални по ранијим законима.
Изабрана лица дужна су дати оставку на државну службу и по свршетку школовања оделужити извесан број година у државној службн по уговору који ће се утврдити;
„Учитељски Дом“ у Врњачкој Бањи. И ове године било је као и досадашњих година подоста учитеља и учитељица како из Србије тако и из осталих српских земаља у Врњачкој Бањи на лечењу. Напоран рад у школи, школска прашина, рђаве школеке зграде и станови, животна борба која је тешка и за боље плаћене службенике, а некмоли за учитеље, и др. прилике — чине да се здравље учитељеко руши и при најбољој телесној конституцији. Отуда је број учитеља који траже помоћи свом порушеном здрављу по бањама, киселим водама, санаторијумима итд., сваке године све већи и већи.
Мисад која је поникла код учитеља који су били ове године у Врњачкој Бањи да се подигне један дом за учитеље који долазе поради поправке здравља у Врњачку Бању, свакако је здрава и похвална. У таквом једном дому имали би учитељи и добре и јевтине станове, добру храну и све остале удобности по јефтину цену, а што је најглавније у таком једном дому где би се концентровали „учитељи, боље би се упознавали и зближавали међусобно, а и утицали један на другог. Ту би они за време летње боравке могли имати читаво једно удружење са читаоницом, књижницом, биљарницом, двораном за породичне забаве итд. тако да би имали поред удобности и лепе забаве за освежавање и разбијање бриге.
Тога ради ови учитељи који су били летос у Врњачкој Бањи договорили су се да оснују друштво за подизање „Учитељског Дома“ и изабрали одбору коме је неколико учитеља из Србије а неколико и из других српских земаља. Тај одбор ће имати у току ове 1908—9. године да спреми правила и да откупи извесно земљиште у Врњцима ради подизања тога дома. То земљиште које буде откупио одбор преписаће привремено на своје име, али ће га сматрати за својину оних учитеља и учитељица који потпишу овлашћење и пошљу „Учитељском Удружењу“ у Београду или „Натошевићу“ (учитељу у деон. друштву у Н. Саду) своту од најмање 50 динара до 10. септембра т. г. Кад се друштво фор-