Učitelj
Педагошки преглед 43
Георг Кершенштајнер (Минхен)
РАДНА ШКОЛА Школа будућности мора биши радна школа. — Наставак —
Нама треба радионица при школи не само ради тога да ученици стеку разне вештине, не само зато да сачувамо у нашем народу навику на рад, не само зато да научимо децу добро дељати, тестерисати, бушити, шити, ткати и кувати, не само за то да се деца навикавну волети производе својих руку“
Не, него нам је радионица потребна, осим горњега, још и зато, да васпитамо људе, којима ће из основа бити познати; сврха и пробитачност друштвеног савеза и који ће са благодарношћу служити томе савезу. Она нам је потребна стога, што ни као носизца културе не сматрамо књигу, него рад, одани, себепрегоревнући рад на корист ближњих или ради триумфа какве велике истине.
И потребна нам је радионица код. школе још и услед разноврсности дечијих талената, јер само таква разноврсност делатности. Где такве разноврсности нема, тамо је могућна само тегобна и мучна дресура.
У радионици, у лабораторији, у школској кујни, у школској башти, у цртаоници, у музичкој сали — свако ће дете наћи рада према својим талентима и силама. Ту ће се слаби трудит инапоредо са јаким, налазећи код јакога помоћ, или имајући могућност и право да је нађе.
Ту мала сила на малом послу, а велика на великом могу једно поред другог заједнички осећати радост због успеха. Овде њије потребно да сви маршују у једноликом строју. јер овде, где се не тражи искључиви рад памћења — овде се далеко мање цене производи рада, а много више његов метод. Овде учитељ чак нема ни потребе да се брине о оном индивидуалисању наставе, које се бајаги истиче као лозинка чак и данашњег нашег „гомилског“ „стадског“ школског слушања — дер се то индивидуалисање врши и збива и само собом.
Сви ме ти разлози и обзири ево већ дванаест година нагоне да истражујем сва средства и путеве да одлакшам појаву · будуће радне школе. То ће све донде бити необично и тешко предузеће, док се образовање самих учитеља не прожме духом нове радне школе.