Učitelj
722 NY u HT CJB
ČR O LJ LU U a | LI — — O LI IR И 0: 1 S ——
2.) Образованом идеалу завичајне школе треба више него до сада изаћи у сусрет, увођењем целокупне наставе на завичајном принципу, и довољним бројем часова за ту наставу. У основној школи, прве две до три године, предаје се укупна завичајна настава; затим, у најмање шест недељних часова последњег разреда завичајна стручна настава. Све више школе, треба да ово стечено добро даље проширују и продубљују. |
3.) Технику завичајне школе (настава у пољу, врту, излетима, посматрања) треба свим средствима изградити сходно специјалним приликама, и потребама вароши и села. Завичајне карте и књиге морају доспети у руке сваког школског детета. Набавку завичајних слика у свим форматима (украс: не, очигледне, модели, светлосне; филм и т. д.) треба што је могуће више унапредити. Будуће потсетнике и уџбенике треба израдити у завичајном облику.
4) Треба водити рачуна о месној сталности учитеља и људи из школске управе. Учитељско образовање, у погледу на завичајну сталност, треба, целисходно узети у обзир. Учитељи треба да се у научним установама упознају и са завичајним посматрањем и истраживањем. Завичајне радне заједнице, завичајно-наставна путовања и излети као и издавање нужне литературе за завичајну школу, треба унапредити у што је могуће већој мери.
5.) Изградња пољских установа и установа за напредак омладине стоји потпуно у интересу завичајне наставе (феријалне колоније, боравак школске омладине на селу, измена омладине села и вароши, снижење жељезничке тарифе за ђачка путовања).
| 6. Завичајно образовање треба неговати и на другим установама које нису редовне школе (народно-образоване установе, народне високе школе, јавне књижнице, музеји). Настојање за заштиту природе и завичаја треба снажно подупирати: 7.) Остварење завичајне школе у најширем смислу треба ставити у дужност појединим областима. Свуда треба уређивати завичајне библиотеке; у сваком срезу место већања и упознавања завичаја; при сваком универзитету одсеке за завичајно истраживање, и покрајински завичајно образовни биро.