Učitelj
Основна начела рачунања 53
котурима за рачунање у Лајевим бројним сликама са наизменичном бојом. | . Јесмо ли децу довољно спријатељили са овим материјалом за рад, онда им дамо најбољи, најзгоднији материјал за рачунање, што га има, а то је новац: динаре и банке (десетице). Ако немамо стваран новац, израдимо заједнички од хартије. Динар подметнемо испод хартије, па оловком изазовемо натпис на динару. А банке десетице изрежемо од хартије, па на њима напишемо 10 динара. А могу се користити и сами котурови разно обојени, при чему једна страна означава динаре, а друга десетице. Мли плави означавају динаре а црвени десетице. Ко не може да створи ни котуриће за рачунање, тај може скупљати каменчиће. М каменчићима се може рачунати
као и новцем.
За доцније мерење израдимо лењир од хартије, најпосле | м дугачку меру за свако дете.
Рачунање са килограмом и грамом научимо радом на теразијама или ваги (трговачкој и за мерење ђака).
За увођење цифара и начина писања двоцифрених бројева препоручују се грађење цифара на начин како се израђују слова за словарицу. Свако дете изађе са низом од 0 до 12. За увођење у писмено рачунање додају се и знаци: +, —, х, :, ==. Свих 18 знакова има свако дете у кутији од машине. Доцније долазе и цифре за разломке. За увођење деце у рачунање с разломцима по принципу рада, употребљавамо прутове, које ломимо како разломци захтевају.
Овде се пружа прилика, да се за стварање материјала улотребе деца старијих годишта. Школа постаје радна заједница. У свима разредима скупља се стари материјал, кутије од машине, картон итд. Цифре се израђују на вишем ступњу.
Овим дакле, што свако дете у сваком часу има у руци изобилан материјал за рачунање, губи наставно средство које је владало почетном наставом своје место: рачунаљка. Она је тип наставног средства у старој школи, она је дата само разреду, била је и јесте још наставно средство само у рукама учитеља, а ученици су допирали до ње само погледом. Са руском рачунаљком изречен је суд и свима осталим вештачким помоћним средствима, орманчићима и апаратима, које није могло свако дете да има у рукама. Па ипак постоји неки изузетак на пр. руска рачунаљка се може употребити згодно при бројању.
Као последње помоћно средство узима се у обзир рачуница. Ми је не употребљавамо, пошто увек имамо доста материјала и пошто не полажемо на домаће задатке.
Дим. Ђ. Дим.